انتشار:  پنج‌شنبه 18 بهمن 1397  ::  23:32

سرویس جهان

دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان:

پیشمرگ های اقلیم کردستان و نیروهای روژ سوریه ارتباطی با هم ندارند

سرویس جهان- دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان عراق می گوید پیشمرگ های روژ به کشور دیگری به نام سوریه ارتباط دارند و نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان هیچ گونه همکاری با این نیروی کردی متشکل از کردهای سوریه ندارند.

 

به گزارش کردپرس، دو مقوله خروج آمریکا از سوریه و احتمال استقرار نیروهای پیشمرگ روژاوا یا به اختصار پیشمرگ روژ در مرزهای سوریه با ترکیه به جای نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg از مهم ترین مباحث مربوط به سوریه و عراق هستند. ارتباط آن با عراق به این جهت است که نیروهای پیشمرگ روژ در اقلیم کردستان آموزش های نظامی را توسط نیروهای نظامی اقلیم کردستان و برخی اعضای ائتلاف ضدداعش فراگرفته اند.

اما جبار یاور، دبیرکل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان عراق هر گونه ارتباط و یا همکاری میان نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان و پیشمرگ روژ را رد کرده است.

جبار یاور در مصاحبه با بخش انگلیسی شبکه الجزیره گفت: ما به عنوان نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان هیچ ارتباطی با مناطق کردنشین سوریه یا روژاوا نداریم و در مسائل آن دخالت نمی کنیم. این موضوع مربوط به کشور دیگری به نام سوریه است و ما هیچ نوع ارتباطی با آن نداریم.

دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان عراق درباره سابقه حضور نیروهای کرد عراق در سوریه گفت: نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان در جریان محاصره کوبانی و ضمن هماهنگی با ائتلاف ضدداعش به سوریه رفتند و مدت یک سال در آنجا ماندند.

وی در مورد احتمال خروج آمریکا از سوریه و سپس عراق گفت: لازم است آمریکا در جهت هدایت مبارزه با داعش همچنان در عراق و سوریه حضور داشته باشد. حتی نیروهای سوریه دموکراتیک سوریه نیز تاکید می کنند که باید نیروهای آمریکا همچنان در سوریه حضور داشته باشند. این به دلیل ادامه تهدیدات داعش است.

کد خبرنگار: 40101