انتشار:  شنبه 20 بهمن 1397  ::  23:43

سرویس جهان

کارشناسان مسائل سوریه:

کردهای سوریه فقط دو گزینه در پیش دارند

سرویس جهان- دو کارشناس مسائل سوریه معتقدند کردهای سوری مجبورند یا با حمله ترکیه رو به رو شوند و یا با دولت سوریه بر علیه ترکیه توافق کنند.

 

به گزارش کردپرس، کردهای سوریه بعد از اعلام خروج 2000 نیروی نظامی آمریکا از سوریه با وضعیت نامعلومی روبه رو هستند. ترکیه خود را آماده کرده است تا بعد از خروج آمریکا به مناطق تحت کنترل کردها حمله کند و این مناطق را مانند منطقه کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه تحت کنترل خود در آورد. کارشناسان معتقدند کردها اگر بخواهند در برابر حمله احتمالی ترکیه در امان بمانند باید با دولت سوریه و کشور روسیه که حامی سوریه است توافق کنند.

دانا ستراول، پژوهشگر موسسه واشنگتن در این باره به مجله فارن پالسی گفته است تنها قدرتهایی که قادرند در برابر حمله ترکیه به کردهای سوریه بایستند، دولت سوریه، روسیه و متحدان ایران در این کشور هستند.

وی تاکید کرد کردهای سوریه تنها دو گزینه در پیش دارند؛ یا این که با ترکیه در افتاده و در مقابل حمله آن بایستند و یا این که با دمشق معامله کرده و منتظر فردای سوریه باشند.

نیکولاس هراس، پژوهشگر مرکز نیو امریک سکیوریتی نیز به این مجله گفته است هم دولت سوریه و هم روسیه می خواهند از گسترش قدرت ترکیه در سوریه جلوگیری کنند به همین دلیل می خواهند با نیروهای کرد سوریه معامله کنند. این مسئله ترجیحا برای کردها مفید خواهد بود.

کد خبرنگار: 40101