انتشار:  یک‌شنبه 21 بهمن 1397  ::  19:13

سرویس ترکیه

مهمترین تحولات روز یکشنبه 21/11/1397 در ترکیه

  • آنکارا دست خالی از واشنگتن باز می گردد

هفته فشرده دیپلماسی ترکیه در واشنگتن درحالی امروز به کار خود پایان می دهد که این هفته حساس برای آنکارا ثمره چشم گیری نداشته و آنکارا دست خالی از واشنگتن باز خواهد گشت و به این ترتیب تمام امیدهای خود را به سوچی خواهد بست.

  • بیانیه 7 کشور عضو ائتلاف ضد داعش و هشدار درباره راه حل نظامی بحران سوریه

وزرای خارجه کشورهای ایالات متحده آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، عربستان سعودی، مصر و اردن با انتشار بیانیه ای به نیروهایی که "خواستار راه حل نظامی و بی ‌ثباتی در منطقه هستند" هشدار دادند.

  • رئیس مجلس عفرین: هدفمان تبدیل عفرین به شهری مانند ختای است

سعید سلیمان، رئیس مجلس عفرین در اظهاراتی با اشاره به اقداماتی که در یک سال اخیر در این شهر انجام شده است، گفت: هدف ما تبدیل عفرین به شهری مانند غازی عنتاب، ختای، استانبول و آنکارا است. می خواهیم این شهر را مانند شهرهای ترکیه به یک شهر زیبا برای زندگی تبدیل کنیم.

  • آغاز راهپیمایی از 15 شهر کردنشین ترکیه به سمت دیاربکر در حمایت از لیلا گوون

به منظور حمایت از لیلا گوون از 15 شهر کردنشین ترکیه راهپیمایی بزرگی به سمت دیاربکر آغاز شده و قرار است در 15 فوریه، یعنی 100مین روز از اعتصاب غذای گوون، یک تجمع حمایتی در دیاربکر تشکیل شود.

  • واکنش وزیر کشور ترکیه به راهپیمایی حمایت از لیلا گوون: اگر به شما اجازه راهپیمایی بدهم آدم نیستم

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه با واکنش تند به اقدام نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها در ترتیب دادن راهپیمایی های حمایتی از لیلا گوون گفت: اگر من اجازه این راهپیمایی را به شما بدهم آدم نیستم.

  • رئیس فراکسیون آک پارتی: میان HDP و هوادران آن تفاوت هست

نومان کورتولموش، رئیس فراکسیون حزب عدالت و توسعه (AKP) در پارلمان ترکیه در اظهاراتی با اشاره به انتخابات محلی 31 مارس 2019 در ترکیه گفت: مشکلی که ما با رهبران حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) داریم در ارتباط آنان با گروه های تروریستی است. بارها تأکید کرده ایم که با این گروه تروریستی [PKK] فاصله بگیرید. ما میان HDP و هواداران HDP قائل به تفاوت هستیم.

  • 21 کشته، 14 زخمی و 35 مفقود در اثر ریزش ساختمان 8 طبقه در استانبول

ابعاد فاجعه ریزش ساختمان 8 طبقه در منطقه کارتال استانبول در حال گسترش بوده و بر اساس آخرین اظهارات سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه، تا این لحظه 21 تن در این حادثه کشته شده اند، 14 نفر از ساکنین این ساختمان نیز به بیمارستان منتقل شده و 35 تن دیگر تا این لحظه مفقود گزارش شده اند.

 

کد خبرنگار: 30102