انتشار:  یک‌شنبه 21 بهمن 1397  ::  21:46

سرویس اقلیم کردستان

تأکید بر آمادگی ایران برای همکاری و کمک به دولت و ملت عراق در مرحله بازسازی

بغداد - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد ضمن تأکید بر آمادگی برای همکاری و کمک به دولت و ملت عراق در مرحله بازسازی، گفت که تلاش بدخواهان برای تخریب و اخلال در روابط ایران و عراق با شکست مواجه شده است.

به گزارش کردپرس به نقل از ایرنا، ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد عصر امروز یکشنبه 21 بهمن/10 فوریه، در جشن چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت: موجب خرسندی و افتخار است که روند توسعه و گسترش روابط دو کشور همسایه و برادر در تمام حوزه ها، در یک سال گذشته سرعت و شتاب گرفته است.

وی طی سخنانی در این مراسم که با حضور مقامات و شخصیت های مختلف دولتی، حزبی، قومی، مذهبی و عشایری عراق در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد، افزود: خوشبختانه تلاش بدخواهان برای ایجاد اختلال در روابط دو کشور کاملاً شکست خورده است و هم اکنون روابط سیاسی دو کشور در شرایط ممتاز و بی نظیر قرار دارد.

مسجدی با اشاره به سفر ماه گذشته هیات های مختلفی ایرانی به عراق از جمله سفر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و همچنین سفر آتی حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، تأکید کرد: روابط اقتصادی و تجاری دو کشور رو به گسترش است و در مسیر تأمین منافع دو ملت ادامه خواهد یافت.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ورود ایران به چهل و یکمین بهار آزادی، گفت: به‌رغم توطئه های گوناگون و دشمنی مستکبران جهان، امروز جمهوری اسلامی چهلمین سالگرد تأسیس نخستین حکومت مبتنی بر مردم سالاری دینی در تاریخ معاصر جهان را جشن می گیرد.

مسجدی افزود: بسیاری از دشمنان امیدوارند بود و همه امکانات خود را به کار گرفتند، تا نظام جمهوری اسلامی ایران چهلمین سالگرد خود را نبیند اما همه این تلاش ها ناکام ماند و امروز ایران اسلامی مقتدرتر و قوی تر از هر زمان دیگری، با عزمی راسخ در مسیر استقلال و پیشرفت کشور گام بر می دارد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با اشاره به این که دشمنان از چهل سال تجربه ناکامی خود در مواجهه با ملت ایران عبرت نگرفته اند گفت: دولتمردان کنونی آمریکا نیز بدون عبرت گرفتن از ناکامی اسلاف خود، همان مسیر اشتباه را ادامه داده و با حربه تحریم و جنگ اقتصادی به مقابله همه جانبه با ملت ایران برخاسته‌اند.

وی به مشکلات و سختی های تحمیل شده از سوی استکبار جهانی به ملت ایران طی چهار دهه گذشته اشاره کرد و گفت: آنها بدانند که این قبیل اقدامات تأثیری در عزم راسخ مردم ایران برای ادامه راه پرافتخار خود نخواهد گذاشت و تحریم ها و فشارها، دشمنان را به هدفشان نمی رساند بلکه قدرت و مقاومت ملت ایران را افزایش خواهد داد.

مسجدی با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام گفت: دولت آمریکا نشان داد که برای هیچ یک از تعهدات خود ارزشی قائل نیست و نه تنها تعهدات صریح و روشن خود در برجام و قطعنامه لازم اجرای شورای امنیت سازمان ملل را زیر پا گذاشت بلکه با تهدید و مجازات، از دیگر کشورها هم می خواهد با او همراهی کنند اما رئیس جمهوری کنونی آمریکا نیز همچون اسلاف خود ناامید و سرافکنده خواهد شد.

سفیر ایران در عراق در پایان با تأکید بر سیاست حسن هم‌جواری، حمایت کامل جمهوری اسلامی ایران از روند سیاسی در این کشور و آمادگی برای همکاری و کمک به دولت و ملت عراق در مرحله بازسازی همچون دوره مبارزه با تروریسم را مورد تأکید قرار داد.

جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی بعدازظهر یکشنبه در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد با شکوه و حضور گسترده مقامات و شخصیت های عراقی برگزار شد.

حضور گسترده رهبران جناح های سیاسی، دولتمردان، سران عشایر، علماء و فضلا و نمایندگان اقلیت های قومی و دینی و فرماندهان نظامی و الحشد الشعبی عراق به گونه ای بود که سالن مورد نظر مملو از جمعیت بود.

مقامات و شخصیت های عراق با حضور در جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد ضمن تبریک سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، برای ملت، دولت و نظام جمهوری اسلامی موفقیت های بیش از پیش آرزو کردند.