انتشار:  دوشنبه 22 بهمن 1397  ::  23:56

سرویس جهان

نگرانی آمریکا از نزدیک شدن کُردها به دمشق

سرویس جهان- مقامات سابق وفعلی آمریکا از این نگران هستند که با بیرون رفتن نیروهای آمریکا از سوریه که خیانت به کردها محسوب می شود، کردها راه آشتی کامل با دولت سوریه را برگزینند و به این صورت منافع آمریکا در سوریه به خطر بیفتد.

 

به گزارش کردپرس، مقامات کرد سوریه پنهان نمی کنند که اعلام خروج غیرمنتظره نیروهای آمریکا از سوریه آنها را به خود آورد و بنابر این برای جلوگیری از حمله ترکیه که با خروج آمریکا زمینه برای حمله دوباره این کشور به کردهای سوریه مهیا می شود و نیز حفظ منطقه خودمختار تحت کنترلشان با دولت سوریه وارد گفتگو شوند.

الهام احمد، از مقامات ارشد کردهای سوریه که برای راضی کردن مقامات آمریکا به حفظ نیروهای این کشور در سوریه به واشنگتن رفته است، در مصاحبه با رسانه های آمریکا صراحتا گفته است اعلام خروج نیروهای آمریکا از سوریه باعث شد کردها راه مذاکره با دمشق را که به مذاق آمریکا خوش نمی آید برگزینند.

ند پرایس، از مقامات ارشد سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا«سیا» به سایت هیل وابسته به کنگره آمریکا گفته است من فکر می کنم که کردها احساس کردند در سوریه تنها رها شده اند. آنها فکر نمی کنند که آمریکا در تدارک راهی برای حفاظت و دفاع از آنها بعد از خروجش از سوریه باشد.

وی در ادامه ضمن ابراز نگرانی از تمایل کردهای سوریه به همپیمانی با دولت مرکزی سوریه افزود: این اقدام کردها در راستای حفظ منافع آمریکا نیست.

ند پرایس درباره علت بی توجهی کردها به منافع آمریکا گفت: آنها فکر می کنند که آمریکا دیگر توجهی به کردها نمی کند در نتیجه، کردها نیز احساس نمی کنند در قبال حفظ منافع آمریکا مسئولیت دارند.

سث جونز، پژوهشگر ارشد در مرکز مطالعات استراتژیک نیز معتقد است کردهای سوریه برای توافق با دمشق تمایل دارند زیرا این مسئله برای آنها بعد از اعلام خروج آمریکا از سوریه نقش حیاتی دارد و مسئله مربوط به حیات و بقای نیروهای کرد-عرب سوریه موسوم به نیروهای سوریه دموکراتیک است.

سایت هیل با اشاره به این که تعدادی از نمایندگان کنگره و سنای آمریکا مخالف خروج سریع نیروها از سوریه و بی دفاع گذاشتن کردها هستند، نوشت: این مسئله به نگرانی آنها از به نتیجه نرسیدن اهداف آمریکا در سوریه باز می گردد.

به نوشته این سایت، همچنان که برخی دولتمردان نگران پیامدهای منفی خروج آمریکا از سوریه برای واشنگتن هستند از طرفی هم حتم دارند ترکیه بعد از خروج آمریکا از سوریه به کردها حمله خواهد کرد و بسیاری از تحلیلگران نیز چنین نظری دارند.

این سایت اشاره می کند که نگرانی مقامات آمریکا از تبعات خروج نیروها از سوریه و بویژه نزیک شدن کردها به دمشق چنان بالاست که برخی از آنها در اعتراض به این تصمیم دونالد ترامپ استعفا کرده اند.

کد خبرنگار: 40101