انتشار:  سه‌شنبه 23 بهمن 1397  ::  08:52

سرویس ایران

سیاستمدار کُرد سوری در گفت‌وگو با کُردپرس؛

بازماندگان داعش درخواست رفتن به ترکیه را دارند/ مرحله دوم نبرد با داعش، مرحله نبرد عقیدتی است

سرویس سوریه- سیاستمدار کُرد سوری گفت: راه حل مشکل سوریه هم در داخل و هم در بیرون است. مناقشه به این‌ زودی پایان‌ نمی‌پذیرد چرا که بین آمریکا و روسیه از یک سو، آمریکا و ایران، آمریکا و ترکیه، و روسیه و ترکیه اختلاف وجود دارد.

«ولید چولی» عضو مرکز تحقیقات استراتژیک‌ سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به آخرین دقایق حضور نظامی داعش در شرق فرات، اظهار کرد: در بیانیه‌ای که نیروهای ائتلاف در مورد شکست نظامی داعش در شرق فرات منتشر کردند، اعلام شد که با نابودی هسته نظامی داعش مرحله جدیدی در سوریه و شرق فرات آغاز می‌شود. در واقع،مرحله دوم تلاش برای پُر کردن‌ خلأ امنیتی در شرق فرات است.

وی ادامه داد: موضوع بعدی کمک برخی کشورها از قبیل ترکیه به جریان داعش است. گروه داعش در روزهای گذشته درخواست کردند کریدوری باز شود تا آنها بتوانند به ترکیه بروند. تعدادی از امرای داعش که توسط نیروهای سوریه دموکراتیک اسیر شدند در رابطه با کمک‌های ترکیه به این‌گروه، اعتراف قابل توجهی کردند. در واقع رفتن‌ عناصر داعش به ترکیه، منجر به قدرت گیری و سازماندهی دوباره این گروه تروریستی می‌شود.

وی افزود: نیروهای ائتلاف همواره اعلام می‌کنند که داعش با شکست نظامی به اتمام نمی‌رسد و ما مجبور به ماندن در سوریه و مبارزه با آن هستیم. در واقع همان طور که در منبج و شدادی و رقه ستون‌های مخفی داعش فعالیت کردند در دیرالزور هم احتمال تحرک‌ این‌گروه وجود دارد.

این سیاستمدار سوری ضمن بیان‌ این‌ مطلب که مبارزه با هسته فکری داعش در سوریه واجب است، توضیح داد: در سوی دیگر داعش به مدت چهارسال در سوریه و عراق حضوری نظامی و ایدئولوژیک داشته است و تفکر خود را در این مناطق اشاعه داده است.

ولید چولی تصریح کرد: داعش نسلی را با خود پرورش داده که از لحاظ فکری و تندخویی مانند جلاد رفتار کرده و در این‌ مناطق جرم و جنایت‌‌های زیادی انجام داده اند.

عضو مرکز استراتژیک فرات با بیان این مطلب که آموزش به رهاشدگان از دست داعش مهم و حیاتی است، گفت: لذا لازم است این‌ نسل بر مبنای اخلاق دموکراتیک آموزش ببینند و این یک‌ وظیفه بسیار مهم بر دوش خودمدریتی شمال و شرق سوریه و نیروهای ائتلاف است.

وی خاطرنشان کرد: در سوی دیگر خانواده‌های داعش نیز که تسلیم نیروهای سوریه دموکراتیک‌ می‌شوند نیازمند آموزش و مشاوره‌های پزشکی هستند. مردمی که از دست داعش آزاد می‌شوند به خدمات مشاوره‌ای محتاجند و زمان زیادی برای التیام‌ صدمات روانی که در چهار سال گذشته به آنها وارد آمده، لازم است.

این سیاستمدار کُرد سوریه با اشاره به بعد سیاسی منازعه سوریه، گفت: موضوع بسیار مهم ، جنگ ۸ ساله سوریه ، پیداکردن راه‌حل سیاسی در کشور  و مسئله شرق و شمال کشور است. ترکیه و گروه‌های رادیکال خطر بزرگی برای شمال و شرق سوریه و‌همچنین ادلب و عفرین و‌جرابلس هستند.

وی ادامه داد: راه حل مشکل سوریه هم در داخل و هم در بیرون است و به این‌ زودی پایان‌ نمی‌پذیرد چرا که بین آمریکا و روسیه از یک سو، آمریکا و ایران، آمریکا و ترکیه، و روسیه و ترکیه اختلاف وجود دارد. هنوز راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه به‌ وجود نیامده و مشکلات بیشتر از پیش می شوند.

ولید چولی یادآور شد: در مورد قانون اساسی جدید سوریه هم مشکلاتی وجود دارد و گویا قرار است پیش نویس آن در روزهای آتی از سوی برخی جریان‌ها منتشر شود. قطعاً این قانون اساسی مورد توافق همه مردم و جریانات سوریه نیست و مخصوصاً اراده مردم‌ شمال و شرق سوریه در آن‌ لحاظ نشده است.