انتشار:  سه‌شنبه 23 بهمن 1397  ::  15:19

سرویس اقلیم کردستان

رئیس فراکسیون اصلاحات ترکمانی در پارلمان کردستان:

ترکمان‌ها خواستار تصدی نایب‌رئیس دوم پارلمان کردستان هستند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رئیس فراکسیون اصلاحات ترکمانی در پارلمان کردستان، تأکید کرد که ترکمان های اقلیم کردستان، خواستار تصدی منصب نایب رئیس دوم پارلمان بوده و این منصب برای آنان نهایی شده است.

به گزارش کردپرس به نقل از شبکه تلویزیونی ان. آر. تی، در ادامه سهم خواهی ترکمان های اقلیم کردستان از مناصب و پست های دولت و پارلمان جدید اقلیم کردستان، مونا قهوه چی رئیس فراکسیون اصلاحات ترکمانی در پارلمان کردستان، تأکید کرد که ترکمان ‌ها خواستار تصدی نایب دوم رئیس پارلمان هستند.

وی با تأکید بر آمادگی ترکمان ها برای شرکت در دولت جدید اقلیم و شرکت در نشست پارلمان که قرار است روز 18 فوریه برای تعیین هیئت رئیسه پارلمان برگزار شود، گفت که وضعیت تقسیم مناصب مشخص بوده و اتحادیه میهنی کردستان، منصب ریاست پارلمان، حزب دمکرات نایب اول رئیس و ترکمنان ها نایب دوم رئیس را در دست می گیرند و تقسیم این مناصب نهایی شده است.

همچنین با اشاره به اینکه نامزدهای ترکمان ها برای این منصب با رای نمایندگان پارلمان انتخاب می شوند، گفت که ترکمان ها با ارائه طرحی به احزاب اقلیم کردستان خواستار تصدی مناصب حاکمیتی، وزارتی و مشاور و مدیران ارشد در دولت اقلیم شده اند و تأکید می کنند که باید بر اساس حقوق ملی و قومی خود در مناصب و اداره اقلیم سهیم باشند.

پیشتر نیز آیدین معروف عضو دفتر سیاسی حزب جبهه ترکمانی، با اعلام سهم خواهی ترکمان ها از مناصب دولت جدید اقلیم کردستان، گفت که ترکمان ها خواستار تصدی مناصبی در هیئت وزیران و ریاست اقلیم کردستان هستند.

ترکمان های اقلیم در انتخابات پارلمانی اخیر موفق به کسب 5 کرسی ویژه اقلیت ها در پارلمان کردستان شده اند.