انتشار:  سه‌شنبه 23 بهمن 1397  ::  16:14

سرویس کردستان

استاندار کردستان:

اوضاع بازارچه مرزی سیرانبند نابسامان است

سرویس کردستان - استاندار کردستان گفت:  اوضاع بازاچه مرزی سیرانبند بانه نابسامان است و برای ساماندهی آن طرح جامع مطالعاتی بازارچه در دستور کار قرار گرفته است که اجرای این طرح 70 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

به گزارش خبرنگار کرد پرس بهمن مراد نیا روز سه شنبه در مراسم افتتاح مدرسه غیر انتفاعی فرهنگ بانه با اشاره به افق مثبت مرز سیرانبند و مسافری شدن این مرز افزود: شرایط موجود بازارچه سیرانبند بانه نابسامان است و نیاز به ساماندهی جدی دارد بر همین اساس طرح جامع مطالعاتی این بازارچه با اعتبار 70 میلیارد ریال انجام شده است.

وی اظهار داشت: امسال در راستای ساماندهی بازارچه سیرانبند بانه سالن انبار کالا و محوطه انجام شده که برای اجرایی این طرح 47 میلیارد ریال هزینه شد.  

استاندار کردستان با بیان اینکه مهمترین خواسته مردم شهرستان بانه بازارگشایی بازارچه مرزی سیرانبند است اظهار داشت: برای بازگشایی بازارچه مرزی سیرانبند بانه پیگیریهای جدی انجام شده و نشستی در این خصوص با وزیر امورخارجه در چند روز اخیر انجام شد که بر مسافری کردن بازارچه سیرانبد بانه تاکید شد.

مراد نیا افزود: همه پیگیریها برای مسافری کردن بازارچه سیرانبند بانه از طرح عراق و ایران انجام شده و وزیر امورخارجه دکتر ظریف نیز دستور قطعی به معاونیش صادر کردند که هرچه سریعتر این موضوع پیگیری شود.

وی گفت: جاده سقز- بانه و جاده بانه- سیرانبند نیز با مشکل مواجه است که برای جلوگیری از توقف خودروها در جاده سیرانبند مجموعه تیر پارک در دستور کار قرار گرفته که امیدواریم برای ساماندهی جاده سیرانبند نیز اعتبار تامین کنیم.

وی با اشاره به اهمیت بحث گردشگری و مرز در شهرستان بانه اظهار داشت: برای بهسازی و بازسازی جاده بانه- سقز نیز 100 میلیارد ریال از اعتباراتی که در اختیار نمایندگان است توسط نماینده مردم بانه و سقز اختصاص  یافت.

مراد نیا اضافه کرد: کل جاده سقز و بانه بجز گردنه خان به پیمانکار واگذار می شود که برای اجرای آن  130 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که امیداوریم که این اعتبار نیز تامین شود.

وی گفت: مسئولین برای توسعه مناطق مرزی تلاش می کنند و حضور 2 وزیر بهداشت برای افتتاح بیمارستان 96 تخت خوابی رازی و حضور وزیر نیرو برای افتتاح سد عباس آباد بانه نشان از همت مسئولین برای توسعه مناطق مرزی است.

استاندار کردستان با بیان اینکه مرزهای یکی از ظرفیت های مهم استان کردستان هستند افزود: موضوع واردات 130 قلم کالا نیز به زودی اجرایی می شود که مرزنشینان نیز از مزایای ان برخوردار می شوند.