انتشار:  سه‌شنبه 23 بهمن 1397  ::  16:16

سرویس عراق

اهداف سفر سرپرست وزارت دفاع آمریکا به عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - سرپرست وزارت دفاع آمریکا قصد دارد در نخستین سفر خود به بغداد از زمان تصدی این منصب، به مسئله خروج نیروهای کشورش از سوریه و ادامه حضور آنها در عراق بپردازد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری رویترز، پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) امروز (سه شنبه) در یک سفر از پیش اعلام نشده وارد شهر بغداد، پایتخت عراق شد و در گفت و گو با خبرنگاران همراه خود نیز خاطر نشان ساخت که هدف وی از این سفر، تاکید بر اهمیت حاکمیت عراق و بررسی آینده نیروهای آمریکایی در این کشور است.

شاناهان که برای نخستین بار از زمان تصدی منصب کنونی خود راهی عراق شده، ضمن تاکید بر این که نیروهای آمریکایی با دعوت بغداد در این کشور حضور دارند، اظهار داشت: به نفع ما است که توانایی های امنیتی عراق را بسازیم.

سرپرست وزارت دفاع آمریکا که قرار است در سفر به بغداد با مسئولان بلندپایه عراق از جمله عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور دیدار و گفت و گو کند، در این زمینه نیز تصریح کرد: می خواهم شخصا از آنها در رابطه با نگرانی ها و مسائل سیاسی پیش روی خود بشنوم سپس این مسئله را به طور واضح در برنامه ریزی مربوط به حضور نظامی در عراق در نظر می گیریم.

شاناهان که قصد دارد با نیروهای آمریکایی مستقر در عراق دیدار کند و با فرماندهان آنها نیز مسئله خروج نیروهای کشورش از سوریه را مورد بحث و بررسی قرار دهد، از پیش بینی برنامه زمانی برای فرآیند خروج نیروها به دلیل احتمال تاثیرپذیری آن از شرایط آب و هوایی و وجود غیر نظامیان خودداری کرده و در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال انتقال نیروها از سوریه به عراق نیز اعلام کرد که در جریان سفر کنونی خود، گفت و گوهایی در این رابطه انجام خواهد داد.

سرپرست پنتاگون ضمن آن که همانند بیشتر مسئولان بلندپایه نهادهای نظامی و اطلاعاتی کشورش اذعان کرد که بازگشت گروه تروریستی داعش همچنان یک خطر به شمار می آید مگر آن که تلاش برای جلوگیری از این مسئله ادامه یابد، در این باره افزود: ادامه پشتیبانی از امنیت، این همان چیزی است که با شرکای خود در ائتلاف بین المللی به دنبال آن هستیم.

در همین حال، وزارت امور خارجه آمریکا نیز با صدور بیانیه کوتاهی در رابطه با سفر شاناهان به بغداد، هدف از آن را تاکید بر اهمیت حاکمیت عراق و بررسی آینده نیروهای آمریکایی مستقر در این کشور عنوان کرد و از تصمیم وی برای گفت و گو با فرماندهان نظامی آمریکا درباره فرآیند خروج نیروهای کشورش از سوریه نیز خبر داد.

یک منبع آگاه آمریکایی نیز در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه در این باره اعلام کرد که سرپرست وزارت دفاع این کشور با عبدالمهدی دیدار می کند تا به دنبال بروز نگرانی در نتیجه اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در رابطه با ادامه حضور نیروهای کشورش در عراق برای زیر نظر گرفتن ایران، وی را نسبت به اهداف پنتاگون مطمئن سازد.

رسانه های خبری در این باره همچنین گزارش دادند که قرار است شاناهان و نخست وزیر عراق در دیدار خود در بغداد، به بررسی راه های مبارزه با تروریسم و مبادله اطلاعات استخباراتی در رابطه با نابودی تروریست های داعش بپردازند.

یادآور می شود که ترامپ در این اواخر یکی از اهداف اصلی حضور نیروهای آمریکایی در عراق را نظارت بر ایران عنوان کرده بود، اقدامی که فراتر از توافقنامه های میان واشنگتن و بغداد و وظایف نیروهای ائتلاف بین المللی ضد داعش می باشد و به همین دلیل نیز اظهارات وی با مخالفت و انتقاد شدید مقامات بلندپایه و جریان های سیاسی عراق روبرو شد.