انتشار:  سه‌شنبه 23 بهمن 1397  ::  18:10

سرویس جهان

محاکمه انگلیسی ها به خاطر پیوستن به نیروهای کُرد سوریه

سرویس جهان- شهروندان انگلیسی که برای کمک به کردها به سوریه رفته و با داعش مبارزه کرده اند، در هنگام بازگشت محاکمه می شوند.

 

به گزارش گزارش کردپرس، نیروهای کرد سوریه موسوم به یگان های مدافع خلق یا YPG همزمان با آغاز مبارزه با داعش در سال 2014، با به راه انداختن کمپینی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، از مردم سراسر جهان خواستند به مبارزه جهانی با داعش بپیوندند و در این اقدام خود تواسنتند صدها داوطلب خارجی که اغلب آنها از کشورهای غربی بودند جذب کنند.

اما با نزدیک شدن به پایان جنگ با داعش در سوریه، داوطلبان خارجی در هنگام بازگشت به کشورهای خود مورد محاکمه قرار می گیرند. دها تن از این افراد که اعضای سابق ارتش کشورشان بوده اند در جنگ با داعش در کنار کردهای سوریه جان خود را از دست داده اند. روزنامه اندیپندنت نوشت حداقل 8 شهروند انگلیسی در جنگ با داعش در سوریه جان خود را از دست داده اند.

این روزنامه که با برخی از داوطلبان انگلیسی گفتگو کرده می نویسد: تعدادی از آنها پس از بازگشت از سوریه مورد محاکمه قرار گرفته اند. دولت انگلیس گفته است هر کسی که به مناطق مورد منازعه در عراق و سوریه رفته است در هنگام بازگشت مورد بازپرسی قرار می گرد.

به نوشته روزنامه اندیپندنت، دولت انگلیس نیروهای کرد سوریه را در ردیف گروه های تروریستی قرار نمی دهد اما معتقد است این گروه کردی دیدگاه ها و بینش مشترکی با پ.ک.ک دارد که در انگلیس به عنوان یک گروه ترویستی شناخته شده است.

برخی از افرادی که پس از بازگشت از سوریه مورد محاکمه دستگاه قضایی انگلیس قرار گرفته اند درباره علت بازداشت خود به دلیل همکاری با YPG گفته اند پلیس در هنگام دستگیری به آنها گفته است دولت انگلیس این گروه کردی را تروریست نمی داند اما از نظر ترکیه، YPG یک گروه تروریستی محسوب می شود.

کد خبرنگار: 40101