انتشار:  شنبه 11 اسفند 1397  ::  10:47

سرویس کردستان

با آرای هیأت داوران :

جشنواره تئاتراستانی « وتار» برگزیدگان خود را شناخت

سرویس کردستان- با اعلام هیأت داوران نخستین جشنواره استانی تئاتر ماه – وتار در کردستان متشکل از افسراسدی، شهرام میرزایی کردستانی و جعفر ولد خانی برگزیده گان بخش های مختلف در اختتامیه جشنواره معرفی شدند .

به گزارش کرد پرس به نقل از  روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ، در مراسم اختتامیه جشنواره که جمعه شب در محل سینما آزادی بیجار با حضور مسئولین استانی برگزار شد هیئت داوران جشنواره  ضمن صدور بیانیه ای برگزیده گان بخش های مختلف جشنواره را معرفی کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده است : آنچه که مسلم است .هنر تاتر همچون هراندیشه دیگری که انسان تا به امروزبدان دست یافته است  وهر هنردیگری که آفریده است،وهرآنچه که شنیده ودیده است .دربستر حیات جاری وساری اش بارها وبارها راه به بی راه برده است. لغزیده است، خطا کرده است ، خود را گاه به پشیزی حراج کرده است،اما باز به سوی  رسالت والای خویش که همانا فروز وفروغ راه سعادت وبهروزی انسان است باز گشته است.

در این بیانیه آمده است : تأتر همیشه هرآنگاه که با جهل ونادانی آمیخته و به دست نابخردان در ورطه فناو نیستی،ابتذال وزر و زور افتاده است.دوباره برپا ایستاده است .خود را رهانیده است ، گویی این جادوی خیال،

این سرزمین آرزو،این دنیای دروغین راست تر از راست ،این حقیقت ازلی و ابدی تاتر . ققنوسی است که همیشه وهمیشه باید بسوزد وبمیرد تا جانی تازه ودوباره یابد تا دوباره زاده شود که دوباره بمیرد ،بمیرد وبمیرد وزاده شود تا همیشه تازه باشد وبدیع .

در این بیانیه ضمن قدر دانی از متولیان برگزاری جشنواره و مردم شهرستان بیجار آمده است : جشنواره تاتر وتار فرصتی دو باره بود برای همه ما که بار دیگر شاهد تاتر باشیم .شاهد  همراهی و همدلی همه آنهایی که دلشان برای تاتر می تپد و به آن جان می دهند .در این چند روز جشنواره ،جانی تازه یافتیم .هنگامی که می دیدیم همه،دور از آنکه در کجا ایستاده اند صادقانه برای "اجرای" دیگری در تلاش اند،.

هیئت داوران نخستین جشنواره تأتراستانی ماه-وتارضمن تأکید بر قرارگرفتن این جشنواره در فعالیت های سالانه نمایشی حوزه هنری آورده است: ازتمامی هنرمندان تاتر استان خواهشمندیم، باجدیت بیشتردرجهت ارتقای سطح کیفی آثارخودکوشیده وسال به سال مراتب رشد و ترقی خودوجشنواره رابه تماشا بگذارند.

بر این اساس هیئت داوران با تقدیر و تشکر از تمامی گروه های راه یافته به بخش نهایی جشنواره آرای خود را به این شرح اعلام  کرد.  

در بخش طراحی صحنه ،جایزه این بخش شامل دیپلم افتخار و جایزه نقدی به به  خانم  «ها نا محمودی»  طراح صحنه نمایش «موریانه ها» از سنندج اهداء شد.

در بخش موسیقی هم  دیپلم افتخار و جایزه نقدی به گروه موسیقی نمایش  «موریانه ها» از سنندج اهداء شد.          

هیئت داوران در بخش طراحی بروشور هم   دیپلم افتخار و جایزه نقدی را در بخش بروشور به  خانم  «آفاق یعقوب نژاد »  نمایش «درخشش» از سنندج اهداء  کرد/

در بخش بازیگری زن ،  رتبه اول شامل تندیس جشنواره ، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به  خانم   «بیان میرزایی»  بازیگر نمایش «زیرزمین»  از دیواندره، رتیه دوم شامل دیپلم افتخار و جایزه نقدی به خانم  «عاطفه آزموده»  بازیگر نمایش  «درخشش» از سنندج و  رتبه سوم شامل دیپلم افتخار و جایزه نقدی به خانم «هستی یار احمدی» بازیگر نمایش  «آواز ستاره ها»  از  دیواندره، اهداء شد.  در این بخش جایزه ویژه هیئت داوران اهدا گردید به شیرین معاذی بازیگر نمایش «موریانه ها » از سنندج.

در بخش بازیگری مرد، حسن ترقی  بازیگر نمایش « موریانه ها»   از سنندج  نفر اول، نقی حیدری  بازیگر نمایش «اتوبان سکوت»  از  قروه، رتبه دوم،  امین سنجربیگی   بازیگر نمایش «درخشش»  از سنندج رتبه سوم را کسب کردند.

در بخش نویسندگی  هم هیات داوران هیچ متنی را شایسته دریافت رتبه اول ندانستند،  رتیه دوم شامل دیپلم افتخار و جایزه نقدی  به فرشید گویلی نویسنده  نمایش « موریانه ها» از سنندج  و  رتبه سوم به  احسان روحی  نویسنده  نمایش  درخشش از سنندج  تعلق گرفت.

در بخش کارگردانی، یونس صحرار برای نمایش« اتوبان سکوت» از قروه رتبه اول، زاهد سبحانی برای نمایش «زیرزمین»  از دیواندره، رتبه دوم ، فرشید گویلی  برای نمایش  «موریانه ها» از سنندج رتبه سوم را کسب کردند.

براین اساس  نمایش   اتوبان سکوت از قروه به صورت مستقیم  و نمایش زیر زمین از دیواندره با بازبینی مجدد به جشنواره سراسری ماه معرفی شدند.