انتشار:  سه‌شنبه 14 اسفند 1397  ::  14:01

سرویس کرمانشاه

معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه:

برای ایجاد امنیت پایدار درمرزها، توجه به معیشت مرزنشینان ضروری است

سرویس کرمانشاه - معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه در نشست مطبوعاتی با رسانه ها گفت: اعتقاد ما ایجاد امنیت پایدار در مرزها با تقویت مرزنشینان است. برای اینکه جمعیت در مرز بماند ضرورت دارد که معیشت مرزنشینان مورد توجه قرار گیرد. از این رو دولت سال گذشته مصوبه ای با عنوان «ساماندهی مبادلات مرزی» را تهیه کرد که بر اساس آن در استان بازارچه های مرزی شکل گرفت.

محمد الهی تبار افزود: با این روش ماهیانه هر نفر 700 هزار تومان و یک خانوار 2 میلیون و 800 هزار تومان معافیت برای انتقال کالاها داشتند اما طرح با استقبال همراه نشد. اخیراً 148 قلم کالا از سوی دولت برای واردات اعلام شده که به اقلام غذایی 100 درصد معافیت و غیر غذایی 50 درصد معافیت داده شده است.

وی با اشاره به وضعیت بازارچه های مرزی گفت: در بازارچه شیخ صله و تیله کو، ساماندهی زیرساخت ها را شروع کرده ایم. موضوع اختصاص سهمیه سوخت به مرزنشینان نیز در مرحله مزایده قرار دارد و برای استقبال از آن قیمت پایه کاهش یافت و کیفیت سوخت افزایش داده شده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بازگشایی شوشمی در 12 فروردین میسر نیست به این لحاظ که طرف عراقی باید موافقت دولت مرکزی را اخذ کند. در سفر استاندار حلبچه به کرمانشاه بر سر این موضوع توافق شد اما نیاز به تایید وزارت خارجه عراق وجود دارد.

الهی تبار، در بخش دیگری از سخنانش، مردم کرمانشاه را از با اخلاق ترین مردم کشور دانست و گفت: استان کرمانشاه در زمینه مفاسد و جرائم اخلاقی رتبه 31 کشور را دارد که نشان می دهد مردم استان با اخلاق هستند.

محمد الهی تبار با اشاره به وضعیت آمار طلاق در استان کرمانشاه گفت: سال گذشته در آمار طلاق کاهش 7/1درصدی داشتیم. همچنین آمارها ۱۳ درصد کاهش طلاق و یک درصد افزایش ازدواج را در ۱۰ ماهه سال ۹۷ نسبت به سال۹۶ نشان می دهند.

وی با بیان اینکه برای کاهش آمار طلاق برنامه ریزی خاصی در استان صورت گرفته است گفت: در سه مرحله قبل از ازدواج، ازدواج و پس از ازدواج برنامه هایی در استان برای جوانان تدارک دیده شده است.

الهی تبار بیان کرد: بر اساس آمار در حوزه اعتیاد و مواد مخدر، کرمانشاه از استان های پر خطر به رده استان های متوسط کشور راه  پیدا کرده است. در حوزه مواد مخدر استان کرمانشاه بارانداز نبوده و مصرف کننده است.

وی افزود: برای پیشگیری و کنترل اعتیاد در استان، افزایش ظرفیت مراکز نگهداری، توجه ویژه دستگاه های اجرایی، توانمندسازی محله های حاشیه نشین و پرخطر را در برنامه داشته ایم.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداري اظهار کرد: در 9 ماهه سال 97، در فراوانی سرقت ها نسبت به میانگین کشوری رتبه بهتری پیدا کرده ایم.

الهی تبار افزود: در موضوع خودکشی، ۱۴ درصد در سال گذشته کاهش داشته ایم اما امسال تغییری نداشتیم. در واقع در این زمینه متأسفانه ما جزء ۶ استان مطرح کشور هستیم، البته آمار سال ۹۷ را هنوز اعلام نکرده اند.

وی بیان کرد: در بحث تصادفات درون شهری از رتبه ۱۱ به ۱۹ کشور ارتقا پیدا کرده ایم اما در بحث تصادفات برون شهری وضعیت مطلوبی نداریم.