انتشار:  سه‌شنبه 14 اسفند 1397  ::  15:38

سرویس کردستان

تقدیر از عوامل و اکران خصوصی فیلم «گل نساء» در سنندج

سرویس کردستان- دوشنبه شب (13 اسفند) سالن اصلی سینما بهمن سنندج میزبان علاقه مندان به هنر بود تا در مراسم تقدیر از عوامل فیلم «گل نساء» شرکت کنند و به تماشای این فیلم در یک اکران خصوصی بنشینند.

به گزارش کرد پرس این برنامه از سوی انجمن تجلیل از هنرمندان و مفاخر استان، حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد تا حداقل از عده ای مردم کردستان علاوه بر ارج نهادن به عوامل فیلم از حسرت تماشای گل نساء در بیایند.

این فیلم به عقیده کارشناسان یک فیلم در کلاس جهانی است که اولین ساخته بلند کارگران آن به حساب می آید. متاسفانه به دلیل برخی قوانین منسوخ شده در حوزه تهیه کنندگی امکان ارکان عمومی این فیلم هنوز فراهم شده است.

فیلم بلند سینمایی "گل نساء " با فیلمنامه   ویدا صالحی   و کارگردانی " ستارچمنی گل " با موضوع اجتماعی دوشنبه 13 اسفند ماه 97 با حضور جمع کثیری از علاقه مندان هنر هفتم در سالن شماره 1 پردیس سینمایی بهمن سنندج اکران و از عوامل اصلی فیلم توسط حوزههنری کردستان تقدیر بعمل آمد .

در ابتدای این مراسم با حضور مسئولین استان از کارگردان ، نویسنده فیلمنامه و تهیه کننده این فیلم توسط حوزه هنری با اهدای لوح و هدیه تقدیر بعمل آمد .

«گل نساء» با مدیریت فیلمبرداری محمد فکوری و با بازی سعید داخ، علی محمد رادمنش، یگانه رجبی، ساقی زینتی، مسعود محمدی، ویدا عمویی؛ به مدت یک ماه در محل کوره‌های آجرپزی قرچک فیلمبرداری شد.

ستار چمنی‌گل و ویدا صالحی از پخش‌کنندگان موفق بین‌المللی سینما هستند که پیشتر در عرصه فیلم کوتاه و مستند فعالیت داشته و جوایز بسیاری را در عرصه جهانی کسب کرده‌اند و با فیلم گل نساء جوایز متعددی را کسب نموده اند از جمله : جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلمبرداری از چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کازان روسیه برای فیلم سینمایی گل نساء که ستار چمنی گل کارگردانی و تهیه‌کنندگی آن را به عهده داشته‌است، این فیلم همچنین برنده جایزه بهترین بازیگری زن از جشنواره سالنتو ایتالیا شده‌است. فیلم سینمایی گل نساء دیگر بار جایزه بهترین کارگردانی و بهترین بازیگری مرد را از پنجاه و یکمین دوره جشنواره فیلم هوستون آمریکا دریافت کرده‌است. این فیلم گل نساء همچنین توانست با وجود رقبایی سر سخت مثل فیلم سه رخ جعفر پناهی یا بدون تاریخ بدون امضاء وحید جلیلوند جایزه ویژه خلاقیت بهترین فیلم را از سومین جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه دریافت کند.

در خلاصه داستان «گل نساء» آمده است؛ گل ممد و گل نساء زوج جوان افغان پس از مهاجرت غیرقانونی به ایران در یکی از کوره‌های آجرپزی مشغول به‌کار می‌شوند و به‌واسطه اتفاقی که برای آنها می‌افتد، زندگی‌شان دست‌خوش تغییراتی می‌گردد ... .

ستار چمنی گل متولد 20 دی ماه 1357 سنندج فیلمساز و تهیه کننده فیلم های سینمایی و تلویزیونی و مدیر شرکت سینمایی ستاک فیلم است.

ستار چمنی گل فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۷۰ با کارگردانی و بازی در چندین تئاتر در کردستان آغاز کرد. وی از همان اوایل در کنار تئاتر ،  فعالیت‌های خود را در بخش کارگردانی مستند و فیلم کوتاه آغاز نمود. ستار چمنی گل توانست با ساخت " مستند بلند سینمایی 74 " قتل‌عام کوردهای ایزدی توسط داعش را به درستی به تصویر بکشد و این مستند بلند سینمایی توانست جایزه بهترین فیلمبرداری قورباغه طلایی لهستان را به دست آورد.

 ستار چمنی گل از فیلم سازان توانای استان کردستان که با آثار خود تاکنون درجشنواره‌های مختلف داخلی وخارجی ازجمله جایزه ویژه هیئت داوران بخش مستند جشنواره فیلم «تیرانا»در آلبانی سال ۲۰۰۸. جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم «بلاک»  در آلمان سال ۲۰۰۸. جایزه مستند جشنواره ویدیوئی فیلم «امپریا» در ایتالیا سال ۲۰۰۹. جایزه ویژه هیئت داوران برای بهترین فیلم بخش مستند در سومین دورهٔ جوایز فیلم‌های مستقل جشنواره «گرندآف» Grandoff لهستان در سال ۲۰۰۹، جایزه بهترین فیلم مستند هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم و تئاتر دانشجویی «سکینا آپ» کوزووبا فیلم «یک روز پر درد»، حضور درجشنواره‌های ایتالیا، آلمان، سانفرانسیسکو آمریکا، حلبچه، و… از دیگر موفقیت‌های این فیلمساز سنندجی است.