انتشار:  جمعه 17 اسفند 1397  ::  19:03

سرویس جهان

ضرب الاجل آمریکا به اروپا در مورد سوریه

سرویس جهان- آمریکا تا امروز جمعه به 8 کشور اروپایی فرصت داده است تا با پیشنهاد واشنگتن در مورد برنامه ثبات سازی سوریه موافقت کنند.

 

به گزارش کردپرس، روزنامه وال استریت ژورنال از قول مقامات آمریکایی نوشت: واشنگتن به 8 کشور اروپایی تا امروز جمعه 17 اسفند وقت داده است تعهد خود را نسبت به طرح آمریکا در مورد ایجاد ثبات در شمال سوریه و در منطقه تحت کنترل کردهای این کشور بیان کنند.

مقامات آمریکایی گفته اند آمریکا نیاز دارد نیات متحدان اروپایی را بداند تا برنامه خود را برای اطمینان از این که داعش بار دیگر جای پای خود را در شمال سوریه محکم نمی کند، تکمیل کند.

به گفته این مقامات، مخاطب اروپایی آمریکا هشت کشور این قاره هستند و واشنگتن از آنها خواسته است تا پایان روز جمعه به پیشنهاد آمریکا در مورد شمال سوریه پاسخ دهند. هدف آمریکا از ایجاد ضرب الاجل متقاعد کردن متحدان نامطئن و بی خیال اروپا نسبت به طرح آمریکا برای شمال سوریه عنوان شده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا پیشتر به متحدان اروپایی خود گفته بود آمریکا 200 تن از نظامیان خود را در شمال سوریه حفظ می کند و متحدان اروپایی بیش از 1000 نیروی خود را به این منطقه اعزام کنند تا نیروی حدودا 1500 نفره برای ایجاد ثبات در شمال سوریه ایجاد شود.

آمریکا پیشنهاد کرده است برخلاف وضعیت کنونی که آمریکا به عنوان رهبر ائتلاف ضدداعش، ابتکار عمل را در سوریه در دست دارد، به دنبال استقرار نیروی اروپایی در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه، 80 درصد عملیات ها و هدایت آنها توسط متحدان اروپایی صورت بگیرد.

سایت خبری-تحلیلی المانیتور امروز در گزارشی از تلاش مضاعف آمریکا برای متقاعد کردن متحدان اروپایی برای اعزام نیرو به شمال سوریه و حضور هرچه بیشتر آنها در این منطقه خبر داد. به نوشته این سایت، تا الان استقبال گرمی از طرح آمریکا از سوی متحدان اروپایی صورت نگرفته است.

هم اکنون دو کشور اروپایی فرانسه و انگلیس حدود 400 نیرو در سوریه مستقر کرده اند. واحدهای توپخانه سنگین این کشورها نیروهای کرد سوریه را در عملیات در داعش پشتیبانی می کند. این دو کشور استقبال چندانی از طرح آمریکا نکرده اند.

کد خبرنگار:40101