انتشار:  شنبه 18 اسفند 1397  ::  10:16

سرویس جهان

تلاش دولت اقلیم کردستان برای ساماندهی سلاح های شخصی

سرویس جهان-  دولت اقلیم کردستان عراق می گوید قصد دارد همه سلاح های موجود در اقلیم کردستان را ثبت کند و سلاح های غیرمجاز و قاچاق را توقیف نماید.

 

به گزارش کردپرس، دولت اقلیم کردستان عراق اخیرا اقدام به توقیف سلاح های بدون مجوز کرده است. رییس کارکنان وزارت داخلی دولت اقلیم کردستان عراق در این باره به المانیتور گفته است دولت قصد دارد سلاح های بدون مجوز را جمع آوری کند اما برای کسانی که می خواهند سلاح داشته باشند، مجوز صادر کند و به همین دلیل بخش امنیتی ویژه در وزارت داخلی اقلیم کردستان دایر شده است.

البته وی اشاره می کند که دولت اقلیم کردستان جمع آوری سلاح های غیرمجاز را به طرح فعلی منحصر نکرده و همیشه اقدام به جمع آوری سلاح های غیرمجاز و قاچاق کرده است. وی درباره فعالیت های دو ساله درباره صدور مجوز برای سلاح و جمع آوری سلاح های غیرمجاز به المانیتور گفته است در دو سال گذشته 13500 سلاح غیرمجاز جمع آوری و امسال همه آنها امحا شده است. همچنین برای 14500 سلاح که از آنها سوء استفاده نشده و با آنها جرمی انجام نگرفته مجوز صادر شده است.

با این حال، المانیتور گزارش داد که در اغلب شهرهای اقلیم کردستان بازار سیاه خرید و فروش سلاح غیرمجاز وجود دارد و هر نوع سلاح از کلت گرفته تا مسلسل قابل خرید وفروش است. برای نمونه ژ س آلمانی را می توان 5600 دلار خرید.

خرید و فروش سلاح اهدایی آلمان به نیروهای پیشمرگ در سال 2016 باعث شد این کشور صدور سلاح برای نیروهای پیشمرگ را متوقف نماید.

یک کارشناس امنیتی در اقلیم کردستان که نخواسته نامش فاش شود می گوید به علت جنگ های داخلی و مبارزات کردها با دولت بعث عراق قاچاق سلاح به مناطق کردنشین عراق امری عادی بوده است. البته کردها به دلیل این که کیان مستقلی نداشته و نمی توانسته اند به صورت قانونی اقدام به خرید سلاح نمایند مجبور شده اند برای مبارزه با رژیم صدام اقدام به قاچاق سلاح نمایند.

وی اقدام اخیر دولت اقلیم کردستان را غیرسیاسی خوانده و آن را در راستای ساماندهی وضعیت سلاح های موجود در اقلیم کردستان دانسته است.

بر اساس گزارش کمیسیون حقوق بشر اقلیم کردستان، از ژانویه 2016 تا 30 ژوئن 2017 تعداد 377 نفر در اقلیم کردستان با سلاح شخصی به قتل رسیده و یا خودکشی کرده اند.

کد خبرنگار: 40101