انتشار:  یک‌شنبه 19 اسفند 1397  ::  00:20

سرویس جهان

میدل ایست آی تحلیل کرد:

روسیه مانع اصلی حمله ترکیه به مناطق تحت کنترل کردها

سرویس جهان- اندیشکده میدل ایست آی نوشت: این حضور روسیه در نزدیکی منبج است که تاکنون مانع هر گونه حمله ترکیه به این شهر و مناطق شرق رود فرات شده است.

 

به گزارش کردپرس، ترکیه ماههاست خود را مهیای حمله تازه ای به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه بعد از حمله سال گذشته این کشور به عفرین کرده است. با این حال، آنکارا هنوز تهدید خود را عملی نکرده است.

اکثر کارشناسان بر این باورند که حضور نیروهای ائتلاف مبارزه با داعش بویژه آمریکا در این مناطق باعث شده است ترکیه نتواند عملیات نظامی علیه کردهای سوریه را عملی کند.

اما اندیشکده میدل ایست آی در تحلیلی علت عدم حمله ترکیه به کردهای سوریه را عدم موافقت روسیه به عنوان عامل اصلی دانسته است. بر اساس این تحلیل، روسیه همان طور که با دادن چراغ سبز به ترکیه مسیر حمله این کشور به منطقه کردنشین عفرین سوریه را در سال 2018 هموار کرد، تا زمانی که رضایت خود را اعلام نکند ترکیه نمی تواند عملیات دوم خود را علیه کردها عملی کند.

بر اساس تحلیل میدل ایست ای، روسیه هم اکنون نیروهای پلیس خود را در نزدیکی منبج مستقر کرده است و کردها را نیز ترغیب کرده است با دولت دمشق وارد مذاکره شوند و نیروهای دولتی سوریه را نیز در مناطق نزدیک به شهر منبج مستقر کنند. بنابراین، می توان ادعا کرد که روسیه این بار نمی خواهد ترکیه پا را فراتر گذاشته و منطقه ای دیگر را در حالی که روسیه خواهان خروج نیروهای خارجی از سوریه است، تحت تصرف خود در بیاورد.

در این تحلیل همچنین اشاره شده است که ترکیه در نشست اخیر سوچی تلاش کرد روسیه را متقاعد کند مانعی بر سر حمله به کردها ایجاد نکند اما روسیه که به دنبال تسلط دوباره نیروهای دمشق بر سراسر خاک سوریه است، مخالفت خود را با حمله ترکیه اعلام کرده و نخواهد گذاشت ترکیه بار دیگر و در حالی که روسیه خواهان خروج دولت هایی است که به درخواست دمشق وارد سوریه نشده اند، قطعه ای دیگر از خاک سوریه را تصرف کند.

این اندیشکده تاکید کرده است ترکیه تا رسیدن به توافق با روسیه بر سر منبج، چاره ای جز صبر کردن ندارد.

کد خبرنگار: 40101