انتشار:  یک‌شنبه 19 اسفند 1397  ::  10:19

سرویس جهان

کارشناسان مسائل کُردها:

پ.ک.ک عملیات نظامی را در ترکیه تشدید نمی کند

سرویس جهان- دو کارشناس مسائل کردی بر این باورند پ.ک.ک به دلیل این که نمی خواهد بهانه بیشتری به اردوغان برای محدود کردن کردها بدهد از گسترش عملیات نظامی خود در داخل ترکیه خودداری می کند.

 

به گزارش کردپرس، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در آستانه برگزاری انتخابات شهرداریها در 31 مارس 2019، تهدیدات خود را علیه نیروهای کرد سوریه و نیروهای پ.ک.ک بیشتر کرده است. برخی کارشناسان بر این باورند رجب طیب اردوغان، رهبر حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه معمولا در آستانه برگزاری انتخابات در ترکیه و به منظور برانگیختن رای ترک های ناسیونالیست چنین رویکردی را در پیش می گیرد.

اما دو کارشناس حوزه مسائل کردی ضمن اشاره به فشار حداکثری حزب حاکم بر کردهای ترکیه گمان نمی کنند حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ.ک.ک بخواهد با حملات نظامی بیشتر در داخل ترکیه به تهدیدهای اردوغان پاسخ بدهد.

دیلیمان عبدالقادر، کارشناس مسائل کردها در آمریکا به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: اکنون بهترین زمان برای اردوغان برای افزایش حملات و تهدیدها علیه نیروهای کرد سوریه و پ.ک.ک در منطقه است.

اما وی تاکید کرد گمان نمی کند پ.ک.ک بخواهد با افزایش حملات نظامی در داخل ترکیه به این تهدیدها پاسخ بدهد زیرا پ.ک.ک نمی خواهد کارت های بیشتری برای فشار بر کردهای ترکیه در اختیار اردوغان قرار دهد. وی همچنین تاکید کرد در زمان کنونی که کردهای سوریه برای متقاعد کردن آمریکا برای حفظ نیرو در شمال سوریه تلاش می کنند، به نفع پ.ک.ک نیست اقدامات نظامی خود را در داخل خاک ترکیه افزایش دهد.

بختیار گوران، کارشناس مسائل خاورمیانه و کردها نیز بر این باور است حملات پ.ک.ک علیه دولت ترکیه در سال 2016 نتیجه عکس داد و ترکیه نه تنها پ.ک.ک بلکه شهرها و روستاهای کردنشین ترکیه را آماج حملات خود قرار داد به همین دلیل، برای پ.ک.ک مشکل خواهد بود بخواهد حملات در داخل ترکیه را تشدید کند.

وی تاکید کرد ترکیه به طور فزاینده ای فشار بر کردها و سازمان های کردی در خاورمیانه را افزایش داده است اما تحمیل جنگ دیگری از سوی اردوغان بر نیروهای کرد سوریه، به دلیل حمایت ائتلاف مبارزه با داعش از کردها آسان نخواهد بود.

اما این دو کارشناس فشار اردوغان بر حکومت اقلیم کردستان و دو حزب حاکم دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی را برای محدود کردن سازمان های وابسته به کردهای ترکیه در این منطقه موفقیت آمیز توصیف می کند زیرا به گفته آنها ترکیه این دو حزب را تحت فشار اقتصادی قرار داده است.

عبدالقادر با اشاره به ابراز مخالفت آمریکا با فعالیت های پ.ک.ک معتقد است آمریکا پ.ک.ک را جدا از سایر گروه ها و احزاب کرد در خاورمیانه می داند.

کد خبرنگار: 40101