انتشار:  یک‌شنبه 19 اسفند 1397  ::  19:04

سرویس سوریه

عضو کمیته روابط خارجی شورای میهنی کُردهای سوریه:

آمریکا و ترکیه در خصوص منطقه امن به توافق نرسیده اند

سرویس ترکیه -  عضو کمیته روابط خارجی شورای میهنی کردهای سوریه (ENKS) در اظهاراتی با اشاره به دیدار اخیرش با جیمز جفری، نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور سوریه گفت: در این دیدار جفری اعلام کرد که هیچ توافقی با ترکیه در زمینه تأسیس منطقه امن در شمال سوریه حاصل نشده است.

به گزارش کردپرس به نقل از کردستان 24، ابراهیم بیرو، عضو کمیته روابط خارجی شورای میهنی کردهای سوریه (ENKS) در اظهاراتی با اشاره به وضعیت کردهای سوریه در تحولات اخیر این کشور گفت: برای آمریکا حل و فصل مسئله کردها اهمیت ندارد و تنها مسئله سرزمین است که برای آنان حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه صریح ترین رفتار در خصوص کردها را روسیه از خود نشان داده افزود: روس ها اکنون و در گذشته نیز همواره بر حضور کردها در مذاکرات و نشست های قانون اساسی جدید سوریه تأکید کرده اند.

بیرو خاطرنشان کرد: مقامات مختلف روسیه بارها بر حق تعیین سرنوشت کردهای سوریه تأکید کرده اند و حتی سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه بر مذاکره با ترکیه و سوریه با محوریت موضوع مردم کرد تأکید کرده است.

وی در اظهارات خود با اشاره به دیدارهای اخیرش با مقامات و سناتورهای آمریکایی خاطرنشان کرد: آمریکا در چند سال اخیر در تفکراتش در خصوص بحران سوریه تغییرات بسیار مهمی به وجود آورده است.

به گفته این مقام کُرد سوریه، علی رغم تصمیم آمریکا مبنی بر خارج کردن نیروهای خود از سوریه، تماماً از این کشور خارج نخواهند شد و همچنین آمریکا اجازه نخواهد داد نیروهای دولت مرکزی سوریه و نیروهای ایران به شرق فرات بیایند.

این عضو کمیته روابط خارجی ENKS در خصوص دیدارش با جیمز جفری، نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور سوریه نیز تأکید کرد: در این دیدار جفری اعلام کرد که هیچ توافقی با ترکیه در زمینه تأسیس منطقه امن در شمال سوریه کسب نکرده اند. جفری بر حمایت از مردم کرد سوریه تأکید کرد و گفت تهدیداتی را که از جانب ترکیه به وجود می آید، در نظر خواهیم گرفت.

بیرو با انتقاد از سکوت آمریکا در خصوص تحولات عفرین گفت: آمریکایی ها می دانند که کردها در عفرین تحت شرایط بسیار دشواری قرار دارند ولی با این حال اعلام کرده اند که در آنجا اقدامی صورت نخواهند داد.

وی در پایان گفت: با این رفتار ما چنین تصور می کنیم که برای آمریکا این مسئله کردها نیست که اهمیت دارد بلکه مسئله سرزمین است. آمریکا به همین خاطر است که به شرق فرات اهمیت می دهد.

 

کد خبرنگار: 30102