انتشار:  سه‌شنبه 21 اسفند 1397  ::  12:14

سرویس جهان

اعتراض ترکیه به نقد رسانه ای دیدگاه این کشور درباره کُردها

سرویس جهان- سفیر ترکیه در آفریقای جنوبی پوشش حمایت برخی شهروندان این کشور از زندانیان کرد در ترکیه را به شدت مورد انتقاد قرار داده و آن را حمایت از تروریسم خوانده است.

 

به گزارش کردپرس، شبکه رسانه ای میدیا ایندیپندنت در آفریقای جنوبی، در گزارشی به مسئله اعتصاب غذای لیلا گوون، نماینده کرد پارلمان ترکیه پرداخته است و در آن اعتراض برخی از شهروندان آفریقای جنوبی را به رویکرد دولت ترکیه در قبال کردها پوشش داده است.

سفیر ترکیه در آفریقای جنوبی در نامه ای واکنش شدیدی نسبت به توجه رسانه ها به مسئله زندانی شدن عبدالله اوجالان، رهبر پ.ک.ک و اعتصاب غذای لیلا گوون در یکی از رسانه های مشهور آفریقای جنوبی داشته و آن را حمایت ار تروریسم خوانده است.

وی مدعی شده است دولت ترکیه فارغ از دیدگاه قومیتی نسبت به کردهای ترکیه، هیچ تبعیضی میان آنها با شهروندان ترک قائل نمی شود. سفیر ترکیه خشم خود را از این که در آفریقا عبدالله اوجالان با نلسون ماندلا مقایسه شده بیان کرده است.

سفیر ترکیه همچنین از این که روز زن برای نشان دادن اعتراض به رفتار ترکیه با کردها انتخاب شده ابراز ناامیدی کرده است.

اما دبیر سرویس جهان مجموعه رسانه ای میدیا ایندیپندنت، در یادداشتی به اعتراض سفیر ترکیه پاسخ داده و نوشته است باید یادآوری کرد که هم اکنون هم تعدادی از رهبران کرد ترکیه به همراه نمایندگان احزاب کُرد این کشور در زندان هستند.

وی همچنین اشاره کرده است که دادگاهی در بلژیک حکم داده است که پ.ک.ک یک گروه تروریستی نیست این در حالی است که سفیر ترکیه عبدالله اوجالان را مسئول قتل 40000 انسان در ترکیه دانسته است.

این فعال رسانه ای معتقد است که در حالی که نلسون ماندلا، رهبر فقید آفریقای جنوبی به عبدالله اوجالان پناهندگی اعطا کرده و قرار بود وی از فرودگاه نایروبی به آفریقای جنوبی برود، عوامل ترکیه در کنیا رهبر پ.ک.ک را ربوده و با وی بدرفتاری کرده اند.

کد خبرنگار: 40101