انتشار:  سه‌شنبه 21 اسفند 1397  ::  21:55

سرویس جهان

تقلای کُردهای سوریه برای کسب مشروعیت سیاسی

سرویس جهان- مقامات کرد سوریه می گویند تلاش آنها بعد از پیروزی بر داعش، کسب مشروعیت بین المللی برای نظام اداری مورد نظرشان است که در چند سال اخیر در شمال سوریه به اجرا گذاشته اند.

 

به گزارش کردپرس، نیروهای کرد سوریه در حال پایان بردن نبرد با داعش در محدوده ای کوچک از خاک سوریه به نام باغوز در شرق این کشور هستند. آنها قبلا با برگزاری انتخابات مختلف برای کسب مشروعیت سیاسی و اجرای سیستم فدرال تلاش کرده اند.

بدران چیا کرد، مشاور اداره خودگردان کردی به خبرگزاری رویترز گفته است پیروزی بر داعش در منطقه باغوز در شرق سوریه آغاز مرحله ای جدید را نوید می دهد و کردها برای کسب مشروعیت سیاسی برای این نظام اداری و رفتن به سمت یافتن یک راه حل مسالمت آمیز تقلا خواهند کرد.

وی با اشاره به این که کردها تاکنون نتوانسته اند دوستانی برای حمایت سیاسی از خود بیابند، افزود: صادقانه بگویم، هنوز یک موضع روشن و مثبت...حتی از طرف شرکای حقیقی که در کنار آنها مبارزه کرده ایم شکل نگرفته است.

مشاور اداره خودگردان کردی در شمال سوریه گفت که امید آنها به تعمیق روابط با متحدان اروپایی، آمریکا و دیگر کشورهای عضو ائتلاف مبارزه با داعش است که با داعش مبارزه کرده اند.

وی از کشورهای خارجی خواست با کمک به ایجاد زیرساختها و توسعه اقتصاد در مناطق تحت کنترل کردها، از بازگشت داعش و یا تهاجم نیروهای متخاصم از جمله ترکیه جلوگیری کنند.

چیاکرد درباره مذاکره کردها با دولت مرکزی گفت که این مذاکرات متوقف شده است زیرا به گفته وی، دولت سوریه از مذاکره با کردها خودداری می کند.

وی امید زیادی به مذاکره با سوریه ندارد زیرا دولت سوریه بر کنترل وجب به وجب خاک سوریه تاکید کرده است. بنابر این، چنین امری مسیر تقابل را طی می کند و این خوشایند کردها نیست.

کد خبرنگار: 40101