انتشار:  چهارشنبه 22 اسفند 1397  ::  08:49

سرویس کرمانشاه

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه:

سیستم آموزشی باید از کودکی دانش آموزان را به انجام کارگروهی هدایت کند

سرویس کرمانشاه- « سیستم آموزشی باید تحول گرا باشد، حس کارگروهی را در دانش آموزان نهادینه کند و آنها را از رقابت دور کرده و به سمت رفاقت هدایت کند و این میسر نخواهد شد مگر اینکه به دانش آموزان مسئولیت داده و در هر سطحی به آنها یک ماموریت انجام کارگروهی واگذار شود».

رئیس دانشگاه اسلامی واحد کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار کردپرس در حاشیه «جشنواره آیین های سرزمین من و بازارچه مهارت مدارس سما» با بیان این مطلب گفت: هدف این جشنواره، مهارت افزایی دانش آموزان از سطوح ابتدایی تا انتهای دوره متوسطه و آماده سازی آنها برای ورود به دانشگاه است.

محمدرضا حبیبی با بیان اینکه برگزاری چنین جشنواره هایی باعث عادت به کار اجتماعی و وفاق اجتماعی در میان آینده سازان جامعه  می شود، گفت: یکی از معضلات کنونی جامعه ما عملکرد ضعیف افراد در کارهای گروهی است.

حبیبی با اشاره به اینکه «جشنواره آئین های سرزمین من و بازارچه مهارت مدارس سما»، برای هدایت به سمت همان مأموریت گرایی و مسئولیت پذیری است، اظهار کرد: به طور مثال برخی با درست کردن صنایع دستی و پخت غذاهای محلی در این جشنواره که حاصل تلاش خودشان است به نفع کودکان سرطانی شرکت کرده اند و این نمونه واقعی یک کار گروهی است و قطعاً این وفاق اجتماعی باعث توسعه ملی در سطوح بالاتر خواهد شد.

وی گفت: مقام معظم رهبری با درایت خاصی یک سال را سال وجدان کاری و انضباط اجتماعی نامگذاری فرمودند که دلیل اصلی این نامگذاری همین هدف جشنواره می باشد. دانش‌آموزان باید با افزایش کار گروهی، فعالیت های فوق برنامه، اردوها و ...، به سمت مهارت محوری حرکت کنند.

حبیبی تاکید کرد: مهارت افزایی گروهی در مقایسه با مهارت افزایی انفرادی نمود بیشتری خواهد داشت و یکی از اهداف این جشنواره در کنار مهارت افزایی و کار گروهی ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس است که از ابتدا باید در کودکان نهادینه شود.

وی افزود: در کنار هدف های فوق الذکر شناخت هویت، از دیگر اهداف است. ایران تمدنی بسیار قدیمی دارد و در کنار این تمدن یک هویت ایرانی اسلامی وجود دارد که چراغ راه ما است. دانش آموزان باید با این هویت آشنا شوند.

در این جشنواره غرفه هایی برای معرفی آداب و رسوم محلی، سنت های قدیمی و صنایع دستی در مرکز آموزشی و فرهنگی سما کرمانشاه برپا شده است.