انتشار:  چهارشنبه 22 اسفند 1397  ::  11:39

سرویس آذربايجان غربي

مشاور اجرایی رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

طرح های کشاورزی آذربایجان غربی از کمبود اعتبار رنج می برد

سرویس آذربایجان غربی- مشاور اجرایی رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: کمبود اعتبارات تخصیص یافته یکی از چالش های اجرای طرح های بخش کشاورزی در آذربایجان غربی است.

به گزارش کردپرس، محمود مظلومی در جلسه برنامه های پیشنهادی و عملیاتی بخش کشاورزی استان از محل اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال ۹۸، با بیان این مطلب اظهار داشت: برنامه ما حفظ همزمان کشاورزی پایدار در منطقه و در کنار آن تلاش برای کمک به احیای دریاچه ارومیه است .

وی افزود: رویکرد انسجام سازمانی، کشاورزی پایدار، ارتقا راندمان تولید و بهره وری مصرف آب در جهت کمک به احیای دریاچه ارومیه در دستور کار قرار دارد، اما کمبود اعتبارات تخصیص یافته بر اساس نیاز استان وعدم تخصیص به موقع اعتبارات از جمله چالش‌ها و مشکلات موجود بر سر راه اجرای طرح‌های بخش کشاورزی در استان بوده است.

مظلومی ادامه داد: استقرار کشاورزی پایدار در حوضه دریاچه ارومیه با راهبرد مدیریت مشارکتی، اصلاح الگوی کشت و توسعه سیستم های نوین آبیاری و استفاده از ابیاری نوار تیپ، استفاده از ارقام زودرس در ذرت و استفاده از ارقام مقاوم به خشکی در محصول گندم، اصلاح و جایگزینی واریته‌های جدید کم آب بربا واریته‌های قدیمی در باغات موجود حاصل می شود.

وی با اشاره به ترویج کشت نشایی چغندرقند و توسعه کشت آن در شهرستان‌های شمالی استان گفت: این نوع از ترویج در خارج از حوضه آبریز دریاچه ارومیه واقع شده اند، همچنین تهیه نقشه کاداستر اراضی وحرکت به سمت کشاورزی مدرن از برنامه‌های سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی در جهت کمک به احیای دریاچه ارومیه است.