انتشار:  چهارشنبه 22 اسفند 1397  ::  12:32

سرویس عراق

یک‌ مدرس دانشگاه در گفت‌و‌گو با کُردپرس مطرح کرد؛

اهمیت سفر روحانی به عراق

سرویس عراق و اقلیم کُردستان-یک‌ مدرس دانشگاه اظهار کرد:اهداف سیاسی و اقتصادی باید مهمترین دست آورد سفر روحانی به عراق باشد.

«مسعود جهانگیری»مدرس دانشگاه در حوزه جامعه‌شناسی سیاسی طی گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به اهمیت سفر روحانی به عراق در این برهه زمانی،گفت: دو روز از سفر روحانی به عراق می گذرد.سفری که می‌تواند تبدیل به دستاوردهایی در جهت دورزدن‌ تحریم‌ها باشد.پیشتر مقامات آمریکایی ضمن دیدار با رهبران ارشد و بلند پایه عراق به دنبال تحکیم روابط سیاسی خود برای کاهش نقش ایران در عراق و البته معادلات منطقه بود. 
وی افزود:از طرف دیگر نشست چند روز پیش سوچی که با حضور سه کشور ایران، روسیه و ترکیه برگزار شد به نوعی ائتلافی سه جانبه بجهت بررسی راهکارهای کاهش حضور آمریکا و توافقات سه کشور بر سر منافع مشترک بود. به هر جهت امروزه دیپلماسی بعنوان یک ابزار مهم سیاسی  نقش تعیین کننده ای در جهت تقویت  روابط بین الملل بحساب می آید. 
وی تصریح کرد:روحانی به اتفاق هیئت دیپلماتیک همراه خود می کوشد تا تمام توان خود را برای تقویت روابط دوستانه بین دو کشور ایران و عراق و نیز توسعه مناسبات سیاسی، اقتصادی ، فرهنگی و علمی بکارگیری نماید.البته به نظر می‌رسد بعد از اهداف سیاسی دنبال کردن اهداف اقتصادی با توجه به اعمال تحریمهای اقتصادی همه جانبه از طرف آمریکا ، یکی از مهمترین اهداف سفر حسن روحانی بحساب می آید.
جهانگیری با اشاره به نقش مهم‌ عراق در شرایط تحریم‌ آمریکا علیه ایران ، خاطرنشان کرد:به هرجهت عراق بعنوان یک هم پیمان و وجود منافع مشترک و از طرفی قرابت های فرهنگی و مذهبی و همکاری و همیاری ایران در جنگ با داعش از دیگر موئلفه های نزدیکی و تعامل این دو کشور است.وجود مرزهای مشترک خاکی و آبی و تبادلات اقتصادی فی مابین ایران و عراق می تواند تا حدودی از فشار تحریمهای اقتصادی آمریکا بکاهد و عراق را بعنوان هم پیمانی وفادار در کنار ایران نگاه دارد. 
این‌ مدرس دانشگاه یادآور شد:مطلبی که برهم صالح رئیس جمهور عراق در بدو ورود روحانی به کشورش عنوان کرد ، هرچند که به مذاق عده ای از سیاسیون داخل عراق و کشور های منطقه خوش نیامد،در وضعیت کنونی شرایط سیاسی و اقتصادی در ایران تقویت روابط خارجی و دستگاه دیپلماسی کشور جهت عبور از بحران سیاسی و اقتصادی ایران راهگشا خواهد بود و فعلاً بعنوان آلترناتیو می تواند موثر باشد.اما در بلند مدت جوابگوی منافع ملی و اهداف ملی نخواهد بود.