انتشار:  چهارشنبه 22 اسفند 1397  ::  15:18

سرویس اقلیم کردستان

بستن دفتر گروه نزدیک به پ.ک.ک، در سلیمانیه

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نیروهای امنیتی در سلیمانیه اقدام به بستن دفتر حزب جنبش آزادی به عنوان جریان نزدیک به پ.ک.ک، در اقلیم کردستان کردند.

به گزارش کردپرس، محمد کریم عضو شورای جوانان میهن پرست در سلیمانیه، طی گفتگو با سایت خبری باس نیوز، گفت که نیروهای امنیت در سلیمانیه دفتر سازمان زنان آزاد و نیز جنبش آزادی را در سلیمانیه به محاصره خود درآورده و سپس اقدام به تعطیلی این دفتر و بستن آن کرده اند.

وی نیروهای امنیتی در سلیمانیه را که تحت فرمان حزب اتحادیه میهنی کردستان هستند، متهم ساخت که فعالیت های احزاب و گروه های نزدیک به پ.ک.ک، را محدود کرده اند و گفت که با این حال این گروه ها تمام تلاش خود را برای ادامه فعالیت به کار می گیرند.

همچنین تارا حسین رئیس مشترک جنبش آزادی نیز با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در فیس بوک، گفت که نیروهای امنیتی سلیمانیه ساختمان دفتر این حزب را محاصره کرده اند.

پیشتر نیز و در ماه های گذشته؛ در پی صدور فرمانی از سوی قباد طالبانی معاون نخست وزیر اقلیم و عضو ارشد اتحادیه میهنی کردستان، مبنی بر ممنوعیت فعالیت احزاب فاقد مجوز در اقلیم، نیروهای امنیتی استان سلیمانیه دفاتر حزب جنبش آزادی که جریانی نزدیک به پ.ک.ک، در اقلیم محسوب می شود، ، اقدام به تعطیلی دفاتر حزب در شهرهای استان سلیمانیه کرده و فعالین این گروه را در مقاطع مختلف، به صورت موقت بازداشت کردند.

حزب جنبش آزادی نیز هدف از این اقدامات را جلب رضایت ترکیه و از سرگیری روابط اقتصادی اتحادیه میهنی با این کشور عنوان کرده است.

در پی برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان، دولت عراق، اقدام به ممنوع ساختن کلیه پروازهای هوایی در فرودگاه های اقلیم کردستان کرد و پس از شش ماه و طی گفتگو با مقامات اقلیم این ممنوعیت را لغو کرد.

اما دولت ترکیه علیرغم ازسرگیری پروازها با اربیل، ضمن متهم ساختن مقامات اتحادیه میهنی در سلیمانیه به همکاری با پ.ک.ک، این استان را مورد تحریم قرار داده و حاضر به از سرگیری پروازها با سلیمانیه نشد؛ اما با رایزنی های صورت گرفته میان مقامات اتحادیه میهنی و ترکیه این ممنوعیت لغو شده و پس از یک سال و سه ماه تحریم هوایی و اقتصادی ترکیه علیه استان سلیمانیه ، اولین پرواز رفت و برگشت میان فرودگاه آتاترک ترکیه و سلیمانیه روز شنبه 6 بهمن/ 26 ژانویه، انجام شد.