انتشار:  پنج‌شنبه 23 اسفند 1397  ::  18:48

سرویس عراق

تاکید عراق و عربستان بر بازگشایی گذرگاه مرزی مشترک در ماه اکتبر

سرویس عراق و اقلیم کردستان - سازمان گذرگاه های مرزی عراق از دیدار رئیس سازمان با وزیر بازرگانی عربستان و تعیین زمان بازگشایی گذرگاه مرزی میان دو کشور خبر داد.

به گزارش کردپرس به نقل از السومریه نیوز، سازمان گذرگاه های مرزی عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد که کاظم العقابی، رئیس این سازمان امروز (پنج شنبه) در شهر بغداد با ماجد القصبی، وزیر بازرگانی و سرمایه گذاری عربستان سعودی دیدار کرده جایی که دو طرف برخی مسائل مهم را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، در دیدار العقابی و القصبی بر لزوم تلاش برای تامین تمامی شرایط لازم جهت بازگشایی گذرگاه عرعر در مرز عراق و عربستان حد اکثر در ماه اکتبر سال جاری میلادی و همچنین تکمیل اقدامات گمرکی و انتقال به اجرای سیستم پنجره واحد مبادلات تجاری تاکید شد.

رئیس سازمان گذرگاه های مرزی عراق در این دیدار خاطر نشان ساخت که بغداد تمایل دارد میدان مبادلات تجاری در گذرگاه مرزی عرعر در خاک عراق باشد تا فرصت های شغلی برای اهالی استان های کربلا و الانبار فراهم شود.

وزیر بازرگانی عربستان نیز به نوبه خود ضمن اعلام آمادگی کشورش برای احداث میدان مبادلات تجاری به شرط آن که بر اساس استانداردهای بین المللی باشد، تاکید کرد که ریاض آماده ارائه پشتیبانی فنی و مادی و تامین تمامی هزینه های مادی لازم برای اجرای سیستم پنجره واحد مبادلات تجاری است.

لازم به ذکر است که گذرگاه مرزی عرعر از زمان اشغال کویت از سوی رژیم بعث در سال 1991 میلادی همچنان بسته مانده با این حال طی سال های اخیر شاهد تردد بخشی از حجاج عراقی سرزمین وحی و برخی هیئت های دیپلماتیک بوده است.