انتشار:  جمعه 24 اسفند 1397  ::  19:37

سرویس ترکیه

مهمترین تحولات روز جمعه 24/12/1397 در ترکیه

  • کمال قلیچدار اوغلو: برای صلح در خاورمیانه باید ترکیه، ایران، عراق و سوریه متحد شوند

کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) در اظهاراتی با اشاره به تحولات اخیر در خاورمیانه عنوان کرد: برای صلح در خاورمیانه ترکیه – ایران – عراق – سوریه باید متحد شوند.

  • احمد ترک: حفر خندق در شهرهای کردنشین اشتباه بود

احمد ترک، نامزد HDP در انتخابات شهرداری ها از حوزه ماردین با اشاره به فعالیت های موسوم به حفر خندق توسط PKK در استان های کردنشین ترکیه در سال 2015 گفت: حفر خندق در شهرهای کردنشین اشتباه بود.

  • رجب طیب اردوغان: کسانی که HDP را اداره می کنند تروریست هستند نه کسانی که به آنان رأی می دهند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که در برنامه زنده تلویزیونی از شبکه های هابرترک و SHOW TV سخنرانی می کرد در سخنان خود خاطرنشان کرد: ما به کسانی که HDP را اداره می کنند تروریست می گوییم نه کسانی که به آنان رأی می دهند.

  • نتایج نظرسنجی شرکت EMAX در 15 استان کردنشین ترکیه

بر اساس نتایج نظرسنجی شرکت EMAX ترکیه، HDP در استان هایی مانند دیاربکر، ماردین، حکاری و باتمان پیروز بلامنازع انتخابات است، اما در دیگر استان های کردنشین رقابت میان HDP  و AKP بسیار تنگاتنگ است.

  • تداوم محاصره 114 روزه ساختمان HDP در دیاربکر توسط پلیس ترکیه

محاصره ساختمان مرکزی حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در استان دیاربکر که از 5 دسامبر 2018 آغاز شده است با گذشت 114 روز همچنان ادامه دارد و پلیس ترکیه تا کنون با انجام پنج عملیات در مرکز حزب 81 تن را دستگیر کرده است.

  • مراد قاراییلان: PKK نه تنها به دنبال تجزیه ترکیه نیست بلکه در پی دموکراتیزه کردن در ترکیه است

مراد قاراییلان، عضو شورای رهبری PKK در اظهاراتی عنوان کرد: نه تنها تجزیه و جدا کردن سرزمین های ترکیه را دنبال نمی کنیم بلکه در پی توسعه برادری ملت ها در ترکیه، دموکراتیزه کردن این کشور و ایجاد یک جمهوری دموکراتیک هستیم.

  • وزیر امور خارجه ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با فدریکا موگرینی: امنیت ترکیه را نمی توان از امنیت اروپا جدا در نظر گرفت

مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در پی دیدار با فدریکا موگرینی، نماینده عالی روابط خارجی و سیاست های امنیتی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک گفت: امنیت ترکیه را نمی توان از امنیت اروپا جدا در نظر گرفت.

  • سزایی تملی: تا زمانی که مسئله کردها در ترکیه حل نشده است هیچ مسئله ای حل نخواهد شد

سزایی تملی، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) که به قونیه سفر کرده است در سخنرانی خود در این شهر گفت: تا زمانی که مسئله کردها در ترکیه حل نشده است هیچ مسئله ای حل نخواهد شد.

  • دیدار سرگئی لاوروف – مولود چاووش اوغلو یک بار دیگر لغو شد

در پی لغو سفر سرگئی لاوروف، وزیر امور  خارجه روسیه به ترکیه که قرار بود در تاریخ 12 مارس در آنتالیا با تشکیل کارگروه همکاری ترکیه – روسیه به مدت دو روز صورت بگیرد، تاریخ این سفر از سوی وزارت امور خارجه روسیه 18 مارس اعلام شده بود که این سفر نیز دوباره لغو شده است.

 

کد خبرنگار: 30102