انتشار:  شنبه 25 اسفند 1397  ::  01:18

سرویس کرمانشاه

«کرمانشاه، پایتخت نوروز ایران» در فروردین 98

سرویس کرمانشاه - رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه گفت: پیش بینی می شود در جشنواره‌ی «کرمانشاه، پایتخت نوروز ایران» که در روز سوم فروردین در محوطه‌ی تاریخی تاقبستان افتتاح می شود، بیش از ۱۰۰ برنامه در هفت روز اجرا شود.

به گزارش خبرنگار کردپرس، مهدی عبدالمالکی در نشست خبری افزود: گروه های آیینی از نقاط مختلف ایران برای اجرای برنامه در جشنواره «کرمانشاه، پایتخت نوروز ایران» به کرمانشاه می آیند.

وی اظهار کرد: این جشنواره، به صورت مشترک در قالب تفاهم‌نامه‌ای بین استانداری، اداره کل میراث فرهنگی و سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری کرمانشاه با هشت کمیته تخصصی برگزار می شود.

عبدالمالکی گفت: این کمیته ها از چند ماه پیش کار خود را شروع کرده اند و مقدمات این کار فرهنگی را در کرمانشاه رقم زده اند.

وی در خصوص اهداف جشنواره عنوان کرد: کرمانشاه شهری است که یکی از اصلی‌ترین ارکان و نماد اصلی توسعه در آن گردشگری تعریف شده است. به همین خاطر روند این جشنواره بر پایه گردشگری طرح ریزی شده است و ما میزبان استان‌های دیگر کشور هستیم.

مهدی عبدالمالکی با بیان اینکه ۱۵ گروه ملی شناسنامه دار و دارای مجوز، برای شرکت در جشنواره معرفی شده اند، افزود: گروه های شرکت کننده سوم تا دهم نوروز ۹۸ هر روز بین ۱۲ تا ۱۵ برنامه‌ی هنری را در پارک کوهستان، پارک شرقی، محوطه تاریخی تاق بستان، محوطه تاریخی بیستون، پارک لاله، پارک امام علی، باغ گلها، پارک شاهد و... اجرا می کنند.

وی اظهار کرد: گروه های شرکت کننده، نمایش هایی از فرهنگ و رسوم چهار گوشه‌ی ایران از آذربایجان، خراسان و خوزستان تا سیستان، بوشهر و دیگر شهرهای ایران را به نمایش خواهند گذاشت.

رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه، بیان کرد: در اختتامیه جشنواره با رای داوران از میان گروه های شرکت کننده، سه گروه برتر تجلیل شده و به ترتیب به گروه های اول تا سوم مبالغ 30، 20 و 15 میلیون تومان به عنون جایزه پرداخت می شود و گروه چهارم با رای مردم انتخاب و جایزه 10 میلیون تومانی به آن تعلق می گیرد.

عبدالمالکی از برگزاری «اولین جشنواره ملی عکس آیین های نوروز کرمانشاه» با همکاری میراث فرهنگی و انجمن عکس کرمانشاه همزمان با جشنواره «کرمانشاه، پایتخت نوروز ایران» خبر داد.

وی در پایان گفت: امیدوار هستیم با کمک اصحاب رسانه و همه مردم کرمانشاه بتوانیم سال آینده این جشنواره را به صورت بین المللی برگزار کنیم.