انتشار:  پنج‌شنبه 1 فروردین 1398  ::  18:45

سرویس کردستان

تحلیلی بر تعجیل در تعیین هییت رییسه جدید اتاق بازرگانی سنندج

سرویس کردستان- گمان می رود که اتاق بازرگانی سنندج مورد حمایت دست های پشت پرده ای قرار گرفته که هرگونه خطری را از رییس قبلی اتاق و همدستانش که اکنون پس از تشکیل نشست هیات رییسه جدید با اتفاق آراء مجددا به عنوان رییس اتاق ابقاء شده اند، دور می کنند.

تشکیل نشست هیات نمایندگان اتاق سنندج جهت تعیین رییس و هیأت رییسه به قدری عجولانه صورت گرفت که کماکان پرونده شکایت سایر کاندیداها که طیفی از اکثریت هیات رییسه و هیات نمایندگان دور قبل اتاق و افراد مستقل را شامل می شود، در نهادهای قضایی، هیات نظارت و امور حقوقی اتاق ایران و وزارت صنعت، معدن و‌تجارت به عنوان شورای عالی نظارت بر انتخابات اتاق های بازرگانی، مفتوح می باشد.  با وجود درخواست معترضین به نتیجه انتخابات و اعزام سه نماینده از اتاق ایران به سنندج جهت بررسی پرونده های مورد شکایت که به اذعان همین بازرسان پس از بررسی طولانی یک روز کامل به تعداد ۲۰۵ پرونده مشکوک در میان کارت های صادرشده در اتاق سنندج شناسایی گردیده است،  بایستی جهت اعمال نظر نهایی در این خصوص اسناد مذکور در سامانه هوشمند صدور کارت های بازرگانی و در اتاق ایران مورد بازنگری قرار گرفته و اهلیت آنها مورد بررسی واقع شود. تا کنون هیچ پاسخی از جانب اتاق ایران به شاکیان در کردستان ارایه نشده است.

از سوی دیگر معترضینی به انجام تخلفات مشابه در اتاق سنندج، در ۱۲ استان دیگر کشور شکایت هایی را به اتاق ایران مطرح نموده اند که بر این اساس ظن و شائبه مهندسی انتخابات اتاق بازرگانی در سطح کلان و ملی توسط اشخاص خاصی در هیات رییسه اتاق ایران جهت ابقای مجدد خود را تقویت بخشیده است.

اما در این بین از حضور رییس پیگیر و همیشه در صحنه سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان که همواره نگران توسعه استان هستند نباید غافل شد که در روزهای اخیر که بازار کردستان اوضاع آشفته ای را پشت سر می گذارد و در شرایطی که کردستان به دلیل عدم نظارت مناسب رتبه اول تورم را در کشور ثبت نموده، چندین بار جهت حضور در اتاق ایران به تهران مراجعه نموده و در روز تشکیل نشست هیات نمایندگان جدید جهت تعیین هیات رییسه با حضور در اتاق سنندج نیز چهره فعال و پر رنگی را از خود بروز داده است.

به نظر می رسد که این اقدام عجولانه اتاق سنندج تنها جهت مشروعیت بخشیدن به تخلفات احتمالی و آراء کسب شده در نهمین دوره انتخابات  اتاق بازرگانی باشد زیرا پیگیری های افراد شاکی به نتیجه انتخابات در ۱۳ استان کشور کماکان ادامه دارد و‌ آخرین خبرهای رسیده به  کرد پرس حاکی از آن است که وزرای صمت و کشاورزی به این مسئله ورود پیدا نموده و افرادی را به عنوان نماینده ویژه خود جهت بررسی و جمع آوری مستندات لازم در استان های شاکی به نتیجه انتخابات اعزام نموده اند.