انتشار:  جمعه 2 فروردین 1398  ::  12:00

سرویس اقلیم کردستان

برگزاری باشکوه جشن های نوروزی در شهرهای اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- جشن های نوروزی در شهرهای مختلف اقلیم کردستان عراق، با حضور شمار بسیاری از مردم و نیز مسئولین و مقامات اقلیم و برافروختن آتش، برگزار شد.

به گزارش کردپرس، مردم شهرهای مختلف اقلیم کردستان از جمله در اربیل، سلیمانیه، دهوک، آکری، دربندیخان، کویه، سوران، رواندز، سیدصادق، قلادزی و... با تجمع در مکان های از پیش اعلام شده و برافروختن آتش، جشن نوروزی را برپا کردند.

همچنین شمار بسیاری از مقامات و مسئولین اقلیم نیز در میان این مراسم ها حضور داشتند، از جمله در استان اربیل مسعود بارزانی و دیگر مقامات استان در مراسم برپایی آتش حضور داشته و در اولین روز از مراسم های نوروزی از مکان تفریحی ویژه مردم بازدید کردند.

در سلیمانیه نیز مقامات حزب اتحادیه میهنی از جمله هیرو ابراهیم احمد، از مقامات ارشد این حزب و همسر جلال طالبانی دبیر کل فقید اتحادیه میهنی آتش نوروز را در این شهر برپا کردند.

در منطقه آکری از توابع استان دهوک نیز نوروز با برافروختن 1000 مشعل فروزان بر فراز کوه کلی در آکری برگزار شد.

مردم شهرهای اقلیم کردستان طی 4 روز اول نوروز و سال جدید خورشیدی، با حضور در دامن طبیعی و مکان های تفریحی آمدن فصل بهار و نوروز را جشن می گیرند.

هزاران گردشگر از شهرهای مختلف کشور عراق نیز در ایام نوروز به شهرهای اقلیم کردستان سفر می کنند.

در دیگر شهرهای کردنشین در ترکیه و سوریه نیز مراسم نورزی در تجمعات هزاران نفری مردم برگزار شده و در دیاربکر(آمد) و وان ترکیه شمار جمعیت به 100 هزار تن رسیده است.