انتشار:  یک‌شنبه 4 فروردین 1398  ::  12:34

سرویس اقلیم کردستان

آزادی 17 ایزدی دیگر از اسارت داعش

سرویس عراق و اقلیم کردستان- 17 تن دیگر از کُردهای ایزدی اسیر داعش، با شکست این گروه در باغوز سوریه از اسارت  آزاد شدند؛ اما ارتش عراق مانع از ورود آنان به خاک این کشور شد.

به گزارش کردپرس، سایت خبری روژ نیوز گزارش داد که 17 تن دیگر از کُردهای ایزدی از جمله یک زن ایزدی مجروح که در زمان حمله داعش به شنگال در 2014 میلادی به اسارت این گروه در آمده بودند، با شکست داعش در آخرین مرحله از عملیات باغوز سوریه، از اسارت  آزاد شده اند.

طبق خبر این گروه از کردهای ایزدی توسط نیروهای کُرد- عرب موسوم به سوریه دمکراتیک از اسارت نجات داده شده و از سوی دفتر امور ایزدی ها در کردستان سوریه، به مرز میان عراق و سوریه برای بازگشت به شنگال منتقل شدند؛ اما نیروهای مرزبانی ارتش عراق با عنوان اینکه مرز بسته است، از ورود آنان به خاک عراق جلوگیری کردند.

17 کُرد ایزدی پس از ممانعت از سوی ارتش عراق بار دیگر به مناطق کردنشین سوریه بازگردانده شدند.

در پی این اقدم ارتش عراق، خانواده و بستگان کُردهای ایزدی آزاد شده که انتظار تحویل گرفتن آنان در مرز را می کشیدند، در منطقه خانه سور شنگال دست به تجمع اعتراضی زده و این اقدام ارتش را محکوم کردند.

بستگان این کُردهای ایزدی در کنفرانسی خبری اعلام کردند که عناصر داعش با استفاده از سلاح هایی که ارتش عراق هنگام فرار از خود به جای گذاشته بودند، به شنگال حمله کرده و اقدام به قتل عام ایزدی ها و به بردگی گرفتن آنان کردند، اما حال که با مقاومت نیروهای کُرد داعش شکست خورده، شنگال و کُردهای ایزدی آزاد شده اند، ارتش مانع از بازگشت آنان به موطن خود می شود.

همچنین ضمن تقدیر از نیروهای کُرد- عرب سوریه دمکراتیک و با تأکید بر اینکه این کُردهای ایزدی شهروندان عراقی محسوب می شوند، خواستار اقدامات لازم برای بازگرداندن آنان به محل سکونت خود شدند.