انتشار:  یک‌شنبه 4 فروردین 1398  ::  14:47

سرویس عراق

استعفای استاندار نینوا در پی حادثه مرگبار واژگونی کشتی در دجله

سرویس عراق و اقلیم کردستان - با وجود استعفای استاندار نینوا از منصب خود در پی حادثه مرگبار واژگونی کشتی در دجله، یکی از نمایندگان پارلمان عراق تاکید کرد که وی را دادگاهی خواهند کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از بغداد الیوم، اضحوی الصعیب، عضو شورای استان نینوا امروز (یک شنبه) طی سخنانی اعلام کرد که نوفل العاکوب، استاندار این استان مرزی واقع در شمال غرب عراق، استعفای خود از این منصب را تحویل شورا داده است.

به گفته الصعیب، استعفای العاکوب از منصب خود در پی مرگ نزدیک به 100 نفر در نتیجه واژگونی کشتی حامل آنها در رود دجله در شهر موصل، مرکز استان نینوا، برای جلوگیری از بروز بحران دیگری بوده و شورای استان نیز با استعفای وی موافقت کرده است.

در همین حال، نایف الشمری، از نمایندگان استان نینوا در پارلمان عراق در گفت و گو با بغداد الیوم ضمن تاکید بر این که العاکوب با اکثریت قاطع آرای نمایندگان از منصب خود برکنار خواهد شد، خاطر نشان ساخت که پارلمان به ویژه نمایندگان نینوا به برکناری استاندار کنونی بسنده نمی کنند بلکه وی با توجه به پرونده های مطرح شده، محاکمه نیز خواهد شد.

این در حالی است که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق بامداد شنبه در پیامی به محمد حلبوسی، رئیس پارلمان این کشور، اقدام پارلمان در برکناری استاندار نینوا و هر دو معاون وی به دلیل سهل انگاری و قصور آشکار در انجام وظیفه و مسئولیت خود را خواستار شده و تاکید کرده بود که تحقیقات ثابت می کند آنها باعث هدر رفتن اموال عمومی شده و از مناصب خود نیز سوء استفاده کرده اند.

عبدالمهدی شامگاه جمعه نیز دستور تشکیل یک هسته بحران مرتبط با خود به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح عراق و متشکل از رئیس دانشگاه نینوا و فرماندهان عملیات و پلیس این استان برای رسیدگی به وضعیت استثنایی آن بر اساس اختیارات واگذار شده را صادر کرده و خاطر نشان ساخته بود که این هسته تا زمان تصمیم گیری شورای استان با استناد به نتایج تحقیقات در جریان، وظایف اجرایی نینوا را بر عهده می گیرد.