انتشار:  یک‌شنبه 4 فروردین 1398  ::  20:26

سرویس ايلام

گزارش؛

ایلام در آماده‌باش / چادرنشینان نوروزی به خانه برگردند

سرویس ایلام  – هشدارهای هواشناسی از وقوع بارش باران و طوفانی توأم با صاعقه، باعث شده که تمام اعضای شورای مدیریت بحران استان ایلام در حال آماده‌باش قرار گرفته و بسیاری از چادرنشینان نوروزی از تفرجگاه‌ها به خانه برگردند.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، پس از سیل خسارت‌بار اخیر در استان‌های مازندران و گلستان، مسئولین ایلام بنا به هشدارهای هواشناسی در خصوص وقوع سیلاب و طوفان و صاعقه در اکثر نقاط استان، به حالت آماده باش درآمده‌اند.

کار تا جایی بالا گرفته که رییس جمعیت هلال احمر کشور در یک هشدار توییتری نوشت: هر کسی به هر نحوی که می‌تواند به عشایرنشینان ایلام، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس و خوزستان اطلاع دهد که در جایی امن اتراق کنند.

عشایر استان ایلام که خود دارای مهارت‌های زیستن در چنین شرایطی هستند، چندان مورد دغغه نیستند بلکه مردمی که از ابتدای نوروز به زیر چادرهایی در کوه‌ها و تفرجگاه‌های طبیعی استان رفته‌اند بیشتر مدنظر هستند چرا که اینان اغلب کم تجربه بوده و در شرایط سخت ممکن است به مشکل بر بخورند.

لذا اداره کل مدیریت بحران استان ایلام در اطلاعیه‌های مکرر خود به این جمعیت هشدار داده اگر می‌توانند تا رد شدن این سامانه بارشی به خانه برگردند.

در اطلاعیه شماره 2 ستاد مدیریت بحران استان آمده است: خانواده‌هایی که به منظور گذران ایام تعطیلات در زیر چادر به سر می‌برند تا آرام شدن وضعیت جوی چادرها را ترک و به شهرها و روستاهای محل زندگی خود برگردند. عشایر عزیز در حال کوچ از اتراق و چرای دام در مسیلها و حاشیه رودخانه ها پرهیز نمایند. ساکنین محترم پایین دست رودخانه ها مراقبت نمایند که احتمال طغیان رودخانه ها قوی می باشد و گردشگران گرامی در بازدید از اماکن و مناطق توریستی استان نکات ایمنی را مطمح نظر داشته باشند و حتی الامکان تا آرام شدن وضعیت جوی منتظر بمانند.

در این بین معروف بسطامی فرماندار ایلام طی یک دستور فوری به مدیران شهرستان اعلام کرد: با توجه به هشدار اداره کل هواشناسی در خصوص احتمال جاری شدن سیل و نظر به اینکه جمعیت قابل توجهی از شهروندان در خارج از شهر، اقدام به برپایی چادر نموده اند، تمامی مدیران عضو ستاد مدیریت بحران شهرستان می بایست در شهرستان حضور داشته (شخص مدیر و یا جانشین) و با تمام امکانات و نیروها آمادگی کامل جهت مقابله با بحران احتمالی را داشته باشند.

دره‌شهر نیز که قطب گردشگری استان ایلام است به حالت آماده‌باش درآمده است. کیانوش محمدنژاد فرماندار دره شهر گفت: با توجه به بارش‌های سیل آسا اسکان در کانون‌های خطر دره شهر ممنوع است. با توجه به اخطار هواشناسی مبنی بر ورود سامانه بارشی قوی، ستاد بحران دره شهر و تمامی دستگاهای خدماتی اداری برای مقابله با هرگونه مشکل در امادگی کامل به سر می‌برند و مساجد، سالن‌های ورزشی و نمازخانه‌ها در صورت ازدیاد مسافران نوروزی آماده اسکان هستند.

وی افزود: به پمپاژداران و کشاورزان حاشیه سیمره برای کاهش خسارت اطلاع رسانی شده است.

وی با اشاره به اینکه با همکاری هلال احمر چادر در اختیار ستاد بحران شهرستان برای اسکان مسافران قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: نیروهای امدادی به صورت کامل در حال آماده باش هستند و با همکاری فرماندهی محترم سپاه نیروهای بسیج نیز آماده مقابله با هرگونه بحران هستند.