انتشار:  سه‌شنبه 6 فروردین 1398  ::  13:23

سرویس جهان

بلاتکلیفی اسرای داعش در سایه بی توجهی کشورهای غربی

سرویس جهان- در حالی که کردهای سوریه خواستار تشکیل دادگاه بین المللی برای محاکمه اعضای بازداشت شده داعش شده اند کشورهای غربی از جمله آمریکا سعی می کنند خود را در این مورد بی مسئولیت نشان دهند.

 

به گزارش کردپرس، کردهای سوریه و عراق در طول چهار سال نبرد با داعش توانسته اند تعداد زیادی از اعضای داعش را دستگیر کنند. در حالی که سازمان های حقوق بشری رفتار نیروهای کرد را با اعضای بازداشت شده داعش نمی پسندند اما کشورهای غربی برای محاکمه آنها- که تعداد زیادی از آنها تبعه کشورهای غربی هستند- اقدامی نکرده اند.

مقامات کرد سوریه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند بهتر است دادگاه بین المللی برای محاکمه اعضای بازداشت شده خارجی که حدود 1000 نفر هستند تشکیل شود. اما اغلب کشورهای همپیمان کردهای سوریه از جمله آمریکا توجه زیادی به این موضوع نکرده اند زیرا به گفته جیمز جفری، نماینده آمریکا در امور سوریه، تعداد زیادی از اعضای دستگیر شده داعش توسط کردهای سوریه که بالغ بر 7000 نفر هستند، اتباع کشورهای عراق و سوریه بوده و باید در داخل این کشورها محاکمه شوند.

جیمز جفری شب گذشته در آمریکا به خبرنگاران گفت: در مورد اعضای دستگیر شده داعش دو اولویت وجود دارد؛ اولویت اول پرداختن به مسئله زندانیان عراقی و سوری است که حدود 7000 تن بوده و اکثریت زندانیان داعش را تشکیل می دهند. اولویت دوم زندانیان داعشی تبعه کشورهای خارجی است که باید این کشورها را نسبت به استرداد آنها ترغیب کرد.

وی درباره تشکیل دادگاه بین المللی برای محاکمه اعضای بازداشت شده داعش گفت که در حال حاضر این موضوع در دستور کار نیست.

اما ندیم هاوری، مدیر برنامه ضد تروریسم در سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید برای تشکل دادگاه بین المللی در سوریه باید رضایت دولت سوریه را جلب کرد. وی با اشاره به شکست درخواست از شورای امنیت سازمان ملل برای حمایت از تشکیل دادگاه بین المللی گفت: برای تشکل چنین دادگاهی که متهمان زیادی از کشورهای مختلف باید محاکمه شوند مشکلات زیادی وجود دارد.

به نوشته آسوشیتدپرس، کشورهای مختلف از جمله کشورهای غربی به بهانه این که نمی توان این افراد را در دادگاه های عمومی محاکمه کرد و وجود آنها در کشورهای غربی تهدیدی برای امنیت ملی آنها محسوب می شود، از بازگرداندن آنها جلوگیری می کنند.

الهام احمد، رییس شاخه سیاسی نیروهای سوریه دموکراتیک به این خبرگزاری گفته است با مسئله ای خاص و در منطقه ای خاص که اداره خودگردان کردی در شمال سوریه است روبه رو هستیم بنابراین، باید برای محاکمه اسرای داعش در این منطقه به عنوان یک مسئله ویژه توجه کرد.

کد خبرنگار: 40101