انتشار:  سه‌شنبه 6 فروردین 1398  ::  20:06

سرویس ترکیه

عرب ویکلی؛

نقش کلیدی رأی کردها در انتخابات شهرداری های ترکیه

سرویس ترکیه – استراتژی ‌HDP این است که آرای خود را به سوی حزب سکولار اپوزیسیون و ائتلاف آن با یک حزب ملی گرای کوچک روانه کند تا به این طریق اپوزیسیون بتواند با رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه مقابله کند.

پس از آن که حزب کردی ترکیه تصمیم استراتژیک خود را اتخاذ کرد، مبنی بر این که برای مقابله با حزب حاکم در رقابت حساس شهرهای استانبول و آنکارا آرای خود را به نامزدهای اپوزیسیون بدهد، میلیون ها رأی کردهای این کشور در تعیین نتیجۀ انتخابات محلی 31 مارس سرنوشت ساز شده است.

حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در یک عرصۀ سیاسی قطبی شده و زیر فشار سنگین حکومت بر اعضای آن به خاطر ادعای ارتباط با گروه های شبه نظامی غیر قانونی، وارد رقابت بر سر شهرداری ها می شود. شهرداران و نمایندگان HDP، از جمله صلاح الدین دمیرتاش رئیس مشترک سابق این حزب، زندانی شده اند.

HDP به عنوان دومین حزب اپوزیسیون حاضر در پارلمان ترکیه، بخش اعظم آرای خود را از کردهای ساکن مناطق جنوب شرقی ترکیه و شهرهای بزرگ، و همچنین به خاطر تأکیدش بر حقوق اقلیت ها از گروه های کوچک دیگر می گیرد. کردها حدود یک پنجم جمعیت 80 میلیون نفری ترکیه را تشکیل می دهند.

HDP در این انتخابات، یک «ائتلاف انتخاباتی کردی» را همراه با هفت گروه سیاسی کوچک رهبری می کند. این حزب برای انتخابات 31 مارس نامزدهایش را در مناطق عمدتاً کردنشین جنوب شرقی تعیین کرده اما در شهرهای بزرگ ترکیه، از جمله در استانبول و آنکارا، از رقابت کناره گیری کرده است.

استراتژی ‌HDP این است که آرای خود را به سوی حزب سکولار اپوزیسیون، حزب جمهوری خواه خلق (CHP) و ائتلاف آن با یک حزب ملی گرای کوچک روانه کند تا به این طریق اپوزیسیون بتواند با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و حزب عدالت و توسعه (AKP) مقابله کند.

نظرسنجی ها نشان می دهند که منصور یاواش نامزد اپوزیسیون می تواند در آنکارا، که یک ربع قرن است توسط AKP و سلف اسلام گرای آن اداره می شود، به پیروزی دست یابد.

رقابت بر سر شهرداری استانبول، بزرگ ترین شهر ترکیه، میان بینالی یلدریم نخست وزیر سابق از حزب اردوغان و اکرم امام اوغلو نامزد اپوزیسیون، رقابت سخت و تنگاتنگی خواهد بود.

پروین بولدان رئیس مشترک HDP روز یکشنبه در استانبول به هواداران این حزب گفت HDP به یک حزب کلیدی در ترکیه تبدیل شده است. او گفت: «ما حزبی هستیم که سرنوشت انتخابات را در استانبول تعیین می کنیم.»

حزب کردی HDP در انتخابات پارلمانی سال گذشته حدود شش میلیون رأی به دست آورد و دمیرتاش نیز دو بار (بار دوم در زندان) در مقابل اردوغان برای ریاست جمهوری نامزد شده است.

ده ها هزار هوادار HDP که در تجمع روز یکشنبه شرکت کرده بودند، پرچم های حزب را در دست داشتند و در حنایت از دمیرتاش و [عبدالله اوجالان] رهبر دربند حزب کارگران کردستان (PKK) شعار می دادند.

رضوان تکین، عضو 35 سالۀ HDP، گفت وی به حزب سکولار رقیب رأی می دهد. تکین گفت: «این بدان خاطر نیست که من CHP را دوست دارم، بلکه به این خاطر است که رژیم [اردوغان] دیگر باید عوض شود.»

کارزار انتخاباتی برای تصاحب کرسی های شهرداری به نفع حزب اردوغان است، چرا که سخنرانی های روزانۀ رئیس جمهور به صورت زنده از تلویزیون های ترکیه پخش می شود. اردوغان در همۀ سخنرانی هایش انتخابات را مبارزه برای «بقای ملی» می خواند و سیاستمداران HDP را به عنوان تروریست و خائن معرفی می کند.

کمپین HDP جایی در رسانه های جریان اصلی ندارد و این حزب اردوغان را به اظهارات تفرقه افکنانه برای تهییج احساسات ملی گرایانه متهم می کند.

HDP امیدوار است در مناطق جنوب شرقی کشور شهرداری هایی را که حکومت در دوران وضعیت اضطراری اعلام شده پس از کودتای نافرجام 2016 غصب کرده است، پس بگیرد. در حدود 100 شهرداری، از جمله در دیاربکر که پایتخت نمادین کردها در جنوب شرقی ترکیه است، سرپرست هایی که از سوی حکومت تعیین شدند جای مقامات منتخب را گرفتند.

مهمت بیرگول رأی دهندۀ 30 ساله در دیاربکر می گوید: «رأی من از آن HDP است زیرا HDP افتخار، صلح و برادری است. زنده باد HDP، زنده باد آزادی.»

اردوغان در ماه اکتبر تهدید کرد که چنین نتیجه ای [یعنی پیروزی نامزدهای HDP برای شهرداری ها] را نخواهد پذیرفت. وی گفت: «اگر در این انتخابات کسانی که در ترور دست دارند برگزیده شوند، ما بلافاصله کاری را که لازم است انجام خواهیم داد و با تعیین سرپرست هایی به راه خود ادامه خواهیم داد.»

حکومت سیاستمداران HDP را به ارتباط با PKK متهم می کند و اردوغان مرتباً آنها را تروریست و خائن می نامد. HDP چنین ارتباطی را انکار نمی کند اما می گوید تنها از طریق ابزارهای قانونی و سیاسی برای حقوق کردها و دموکراسی تلاش می کند.

PKK که از سوی ترکیه و متحدان غربیش به عنوان گروهی تروریستی شناخته می شود، از سال 1984 دست به شورش زده و درگیری آن با نیروهای نظامی ترکیه تاکنون ده ها هزار قربانی گرفته است. زمانی که حکومت ترکیه، سیاستمداران HDP و عبدالله اوجالان رهبر دربند PKK برای صلح مذاکره می کردند، یک آتش بس شکننده به مدت دو سال حاکم شد.

اما از سر گیری خشونت ها در تابستان 2015 جنگ را به شهرهای جنوب شرقی ترکیه کشاند؛ جایی که حکومت نظامی های 24 ساعته اعلام می شد. بنا بر اعلام سازمان بحران بین المللی، از آن زمان تا کنون دست کم چهار هزار و 280 تن، که غیرنظامیان نیز در میان آنها بوده اند، در درگیری ها کشته شده اند.

در سال های 2016 و 2017 یک رشته بمب گذاری که PKK و شاخه های مختلف آن مسئولیتشان را به عهده گرفتند، شهرهای ترکیه را تکان دادند و جت های جنگندۀ ترکیه نیز بارها اردوگاه های PKK را در کوهستان های شمال عراق بمباران کردند.

به گفتۀ حزب کردی HDP، 10 نماینده، 40 شهردار و حدود پنج هزار عضو فعال این حزب در زندان هستند. این حزب می گوید هزاران تن در زندان ها دست به اعتصاب غذا زده اند تا انزوای اوجالان در زندان جزیره [امرالی] در غرب ترکیه به پایان برسد.

تجمع انتخاباتی HDP در استانبول با جشن نوروز، که جشن کردها برای آغاز سال نو است و در آن به نشانۀ پاکی و فرا رسیدن بهار آتش روشن می شود، همراه شد. پیش از آن چندین جشن در شهرهای جنوب شرقی ترکیه برگزار شده بود. علی رغم حضور پر شمار نیروهای پلیس، مردم به نشانۀ شادی از روی آتش می پریدند و می رقصیدند.

اوزلم کایا که در این انتخابات برای نخستین بار رأی خواهد داد، گفت: «امروز نوروز است، که به معنای صلح، آزادی و دوستی مردم است. ما پذیرای همه چیز هستیم و به همین خاطر است که HDP را انتخاب می کنیم.»

 

منبع: عرب ویکلی

ترجمه: خبرگزاری کردپرس سرویس ترکیه

 

بیشتر بخوانید:

سایۀ مسألۀ کردها بر انتخابات شهرداری های ترکیه