انتشار:  سه‌شنبه 6 فروردین 1398  ::  20:59

سرویس جهان

پژوهشگر دانشگاه نورث ایسترن در مصاحبه با کردپرس مطرح کرد؛

چشم انداز ادامه همپیمانی آمریکا و کُردهای سوریه

سرویس جهان- دکتر ماکس آبرامز درباره چشم انداز ادامه حمایت آمریکا از کردهای سوریه به کردپرس گفت: هرچند که همپیمانی میان آمریکا و کردهای سوریه بر پایه هدف استراتژیک مشترک یعنی مبارزه با داعش شکل گرفت اما زمینه ادامه آن در آینده همچنان وجود دارد.

به گزارش کردپرس، با اعلام خروج نیروهای آمریکا از سوریه که متحد اصلی نیروهای کرد سوریه یا ypg در جنگ با داعش از سال 2014 تاکنون محسوب می شوند، این نگرانی وجود دارد که بعد از شکست آخرین قلعه محکم داعش در شهر باغوز سوریه در این هفته، همکاری آمریکا با کردهای سوریه پایان یابد و کردها با توجه به تهدیدهای مکرر ترکیه و نیز قصد دمشق برای بازپس گیری مناطق تحت کنترل کردهای سوریه، با چالش های بزرگی در آینده روبه رو شوند.

آمریکا گفته تعداد محدودی از نیروهای خود را همچنان در سوریه حفظ خواهد کرد اما به گفته جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه و نماینده دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش، فعالیت این عده قلیل از نیروهای آمریکا در سوریه صلح بانی نیست بلکه ادامه مبارزه با باقی مانده های داعش است. به همین دلیل، این نگرانی وجود دارد که کردهای سوریه که در چند سال گذشته اقدام به ایجاد منطقه خودگردانی در شمال و شرق سوریه کرده و مناطق نفت خیز و حاصلخیز را در اختیار دارند به حال خود رها شوند.

خبرگزاری کردپرس برای بررسی این موضوع با دکتر ماکس آبرامز، استاد علوم سیاسی دانشگاه نورث ایسترن آمریکا مصاحبه کرده است.

دکتر آبرامز که سال گذشته کتابی در مورد شگردهای شبه نظامیان برای پیروزی در جنگ به نام قواعد شورشیان؛ راز پیروزی شبه نظامیان در تاریخ منتشر کرده و بخشی از آن مربوط به تاریخ فعالیت شبه نظامیان کرد است، درباره علت همپیمانی میان کردهای سوریه و دولت آمریکا به خبرگزاری کردپرس گفت: « همپیمانی آمریکا- کردهای سوریه از هدف مشترک و استراتژیک آنها یعنی مبارزه با داعش نشأت گرفت، اکنون که داعش به عنوان یک سازمان به شکل بسیار بدی ضربه خورده است منطق چشم انداز ادامه همکاری میان آمریکا و کردهای سوریه کمرنگ شده است.»

وی در مورد میزان محبوبیت کردهای سوریه و یا بهتر بگوییم نیروهای کرد سوریه در میان آمریکاییها افزود: « در کل، همدردی و گرایش زیادی نسبت به کردها در میان آمریکاییها وجود دارد. اما حمایت آمریکا از کردها یشتر به خاطر هدف استراتژیک شکست دادن داعش بوده تا همدردی با کردها. دونالد ترامپ به دلیل شکست دادن داعش و پیروزی بر آن می خواهد بیشتر نیروهای خود را از سوریه بیرون ببرد.»

دکتر آبرامز در مورد خروج نیروهای آمریکا و احتمال حمله نظامی ترکیه به کردهای سوریه به کردپرس گفت: « من معتقد هستم که بسیاری از ایده پردازان در واشنگتن نمی خواهند ترکیه کردهای سوریه را هدف قرار دهد. برخی هم معتقدند که آمریکا وظیفه دارد همپیمانان کرد را از گزند حمله ترکیه در امان نگاه دارد.»

پژوهشگر حوزه تروریسم پیرامون چشم انداز ادامه همکاری میان کردها و دولت آمریکا گفت:« اگرچه منطق اولیه همپیمانی میان آمریکا و کردهای سوریه کمرنگ شده است اما همچنان حس ادامه همکاری با کردها در سوریه میان آمریکاییان وجود دارد.»

وی افزود: «همچنین رابطه قدرتمند میان کردها و آمریکا برای سرکوب داعش با اهمیت تلقی می شود.»

کد خبرنگار: 40101