انتشار:  سه‌شنبه 6 فروردین 1398  ::  22:56

سرویس ترکیه

مهمترین تحولات روز سه شنبه 6/1/1398 در ترکیه

  • مراد قاراییلان: خبر عملیات مشترک ترکیه و ایران علیه PKK دروغ است

مراد قاراییلان، عضو شورای رهبری PKK و فرمانده کل یگان های مدافع خلق HPG در اظهاراتی با اشاره به اعلام عملیات مشترک ایران و ترکیه علیه PKK از سوی وزیر کشور ترکیه عنوان کرد: کاملاً آشکار است که اعلام این عملیات مشترک دروغ دولت ترکیه است.

  • دادگاه حقوق بشر اروپا خواستار شد: حکومت ترکیه در خصوص لغو مصونیت قضایی نمایندگان پارلمان توضیح هد

در پی مراجعه فیلیز کرستیچی اوغلو، رئیس فراکسیون حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) به دادگاه حقوق بشر اروپا در خصوص لغو مصونیت قضایی نمایندگان پارلمان ترکیه از سوی حکومت این کشور؛ دادگاه از حکومت ترکیه درخواست کرد توضیحات و دفاعیات خود را در این خصوص ارائه کند.

  • نقش کلیدی رأی کردها در انتخابات شهرداری های ترکیه

هفته نامه عرب ویکلی در مقاله با اشاره به انتخابات 31 مارس 2019 میلادی شهرداری های ترکیه و اهمیت حزب کردی دموکراتیک خلق ها (HDP) در این دوره از انتخابات نوشت: استراتژی ‌HDP این است که آرای خود را به سوی حزب سکولار اپوزیسیون و ائتلاف آن با یک حزب ملی گرای کوچک روانه کند تا به این طریق اپوزیسیون بتواند با رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه مقابله کند.

  • بورسا؛ تزلزل حاکمیت آک پارتی پس از 15 سال

بورسا در انتخابات 31 مارس 2019 میلادی به یکی از حساس ترین حوزه های انتخاباتی تبدیل شده است که ائتلاف جمهور به هیچ عنوان نمی خواهد این شهر استراتژیک را بعد از 15 سال حاکمیت بر شهرداری آن، از دست بدهد.

  • وزیر امور خارجه ترکیه: HDP بدون اجازه PKK نمی تواند یک قدم بردارد

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی با اشاره به حضور PKK در ائتلاف ملت گفت: HDP بدون اجازه PKK حتی نمی تواند یک قدم برداشته و نامزد معرفی کند. این موضوع را نیز پنهان نمی کنند. رؤسای این حزب و نمایندگان آن آشکارا اعلام می کنند که ما به PKK و قندیل تکیه کرده ایم.

  • واکنش شورای مرکزی HDP به خودکشی فعالان سیاسی کرد ترکیه در زندان ها: دلیلش هر چه باشد خودکشی ها را نمی پسندیم

شورای مرکزی حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در مرکز دیاربکر در یک کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به خودکشی فعالان سیاسی کرد ترکیه در زندان ها در اعتراض به تداوم حصر عبدالله اوجالان اعلام کرد: دلیلش هر چه باشد خودکشی ها را نمی پسندیم.

 

کد خبرنگار: 30102