انتشار:  یک‌شنبه 25 فروردین 1398  ::  11:16

سرویس جهان

توجه سرمایه گذاران خارجی به حوزه نفت و گاز اقلیم کردستان

سرویس جهان- تسهیلات ارائه شده به شرکت های نفت و گاز خارجی در اقلیم کردستان، به جذب سرمایه گذاری خارجی کمک زیادی کرده است.

 

به گزارش کردپرس، بر اساس آمارهای ارائه شده در اقلیم کردستان، قبل از ظهور داعش در عراق حدود 50 شرکت نفتی خارجی در اقلیم کردستان به کشف و استخراج نفت خام و گاز طبیعی مشغول بودند. هر چند حمله داعش باعث شد برخی شرکت های خارجی فعالیت در اقلیم کردستان را ترک کنند اما به علت سودده بودن فعالیت در اقلیم کردستان برخی شرکت های خارجی سعی می کنند ضرر و زیان فعالیت خود در برخی مناطق دیگر جهان را با توسعه فعالیت در اقلیم کردستان جبران کنند.

از جمله شرکت های فعال که نسبت به توسعه فعالیت و سرمایه گذاری خود در اقلیم کردستان امیدوار است شرکت داناگاز امارات است. این شرکت با وجود زیان هایی که از فعالیت در برخی مناطق جهان مانند مصر متحمل شده، به همراه برخی شرکت های دیگر مانند کرسنت پترولیوم حدود 700 میلیون دلار برای افزایش تولید گاز طبیعی و میعانات گازی از دو میدان خور مور و چمچمال در اقلیم کردستان سرمایه گذاری کرده است.

سایت پرواکتیو انوسترس انگلیس که فعالیت های سرمایه گذاری بویژه در حوزه نفت و گاز را رصد می کند از موفقیت برخی شرکت های نفتی خارجی در اقلیم کردستان مانند شرکت گولف کی ستون خبر داده و گفت است این شرکت توانسته است میزان استخراج نفت خام در اقلیم کردستان را به طور چشم گیری افزایش دهد و با توجه به افزایش قیمت نفت پیش بینی می شود درآمد شرکت هایی مانند گولف کی ستون افزایش پیدا کند.

روزنامه نشنال امارات نیز هفته گذشته از افزایش سرمایه گذاری شرکت داناگاز این کشور به همراه کنسرسیومی از شرکت های نفت و گاز در اقلیم کردستان خبر داده و گفته بود مدیران این شرکت ها از جمله مدیر عامل شرکت داناگاز نسبت به افزایش درآمد در اقلیم کردستان که بخشی از آن مربوط به فراهم بودن شرایط لازم برای فعالیت های خارجی در این منطقه از عراق است، ابراز امیدواری کرده اند. این در حالی است که به نوشته روزنامه نشنال، شرکت داناگاز در برخی مناطق دیگر جهان مانند مصر نه تنها درآمدی نداشته بلکه بخشی از سرمایه خود را از دست داده است.

خبرگزاری رسمی امارات امروز گزارش داد شرکت داناگاز این کشور مبلغ 112 میلیون دلار از فروش گاز و میعانات گازی در اقلیم کردستان درآمد داشته است. این درآمد مربوط به سه ماه اول سال 2019 است.

نشریه های فایننشال تایمز و اویل اند گاز ژورنال نیز در گزارش هایی به توجه هر چه بیشتر سرمایه گذاران خارجی به حوزه نفت و گاز در اقلیم کردستان خبر داده اند. این دو نشریه از جمله به تلاش شرکت های روسی برای توسعه فعالیت در اقلیم کردستان اشاره کرده اند. این رسانه ها افزایش فعالیت سرمایه گذاران کشورهای مختلف در اقلیم کردستان را در افزایش نفوذ این کشورها در منطقه بی تاثیر نمی دانند.

دانا گاز و کرسنت پترولیوم چند ماه پیش قراردادی 20 ساله برای توسعه میادین گازی در اقلیم کردستان منعقد کردند.

نشریه های مالی، پرداخت به موقع دستمزد شرکت های خارجی از سوی دولت اقلیم کردستان را در افزایش سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز اقلیم کردستان تاثیرگذار توصیف کرده اند.

کد خبرنگار: 40101