انتشار:  پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1398  ::  00:25

سرویس اقلیم کردستان

صدور حکم دستگیری رهبر حزب منتقد حاکمیت اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- دادگاه استان سلیمانیه، حکم دستگیری رهبر حزب اپوزیسیون نسل نو را، به اتهام سوءاستفاده از وسایل ارتباطی صادر کرد.

به گزارش کردپرس، فرمان دستگیری شاسوار عبدالواحد رهبر حزب نسل نو و منتقد جدی حاکمیت اقلیم کردستان، طی حکمی از سوی دادگاه سلیمانیه صادر شده است.

شبکه تلویزیونی ان. آر. تی در این خصوص گزارش داد که این فرمان روز سه شنبه 24 اردیبهشت /14 می و با شکایت شاکی و به اتهام سوءاستفاده از وسایل ارتباطی و بنا به ماده 2 قانون منع سو استفاده از این وسایل صادر شده و لازم الاجرا است.

این در حالی است که شادی نوزاد نماینده حزب نسل نو در پارلمان کردستان که پیشتر اعلام کرده بود از طریق پیامک تهدید به انتشار تصاویر غیراخلاقی  شده و شکایتی را در این زمینه به دادگاه ارائه داده؛ به سایت خبری خندان گفت که شاسوار عبدالواحد نیز در رابطه با شکایت وی دستگیر شده است.

همچنین گفت که عامل دیگر صدور حکم دستگیری شاسوار اعترافات اعضای حزب است که در پی شکایت وی دستگیر شده اند و این افراد به دست داشتن وی در تهدید نمایندگان اعتراف کرده اند.

در هفته های گذشته نیز شماری از اعضا و نمایندگان حزب نسل نو، با متهم کردن شاسوار به انحصار طلبی و تبدیل حزب به ابزاری برای منافع اقتصادی و خانوادگی، نسبت به عملکرد وی اعتراض کردند.

وی افراد معترض را خیانت کار خوانده و دو حزب حاکم اقلیم را به اجیر کردن برخی افراد حزب از طریق دادن ثروت های کلان متهم کرد.

از سوی دیگر شادی نوزاد و نمایندگان معترض شاسوار و افراد نزدیک به وی را متهم کردند که با ارسال پیامک های تهدید آمیز آنان را تهدید به انتشار تصاویر غیراخلاقی دستکاری شده کرده  و معاون دوم شاسوار عبدالواحد و مسئول اداره حساب های شخصی وی در شبکه های اجتماعی نیز که از مدتی پیش به اتهام تهدید نمایندگان این حزب در پارلمان کردستان تحت تعقیب بود در منزل شخصی شاسوار عبدالواحد دستگیر شد.

شاسوار عبدالواحد رهبر حزب، در واکنش به دستگیری های صورت گرفته، طی نشستی خبری اعلام کرد که این اقدام در ادامه تلاش های پیشین اتحادیه میهنی (یکیتی) و حزب دمکرات (پارتی) برای متوقف ساختن این حزب صورت گرفته و همانند دیگر اقدامات این دو حزب از جمله حملات رسانه ای و اعمال فشارهای آنان شکست خورده است.

حزب نسل نو در سال 2017 به عنوان یک حزب اپوزیسیون و منتقد جدی دولت اقلیم کردستان و مخالف احزاب حاکم، از سوی شاسوار عبدالواحد از تجار سرشناس و فعالین سیاسی برجسته اقلیم و در ادامه کمپین مخالفت با برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان تشکیل شد.

این حزب در انتخابات سال 2018 موفق به کسب 8 کرسی پارلمان کردستان و 4 کرسی مجلس عراق شد.