انتشار:  یک‌شنبه 19 خرداد 1398  ::  01:35

سرویس عراق

نخست‌وزیر عراق در دیدار با وزیر خارجه آلمان:

در راستای ثبات منطقه، به ایران، آمریکا و اروپا هیئت و پیام می‌فرستیم

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نخست وزیر عراق در دیدار با وزیر خارجه آلمان تاکید کرد که کشورش از هر گونه تلاشی در راستای برقراری ثبات در منطقه و جهان پشتیبانی می کند و به ایران، آمریکا و اروپا نیز هیئت و پیام می فرستد.

به گزارش کردپرس به نقل از بغداد الیوم، دفتر اطلاع رسانی عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق شامگاه شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که وی در شهر بغداد از هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان و هیئت همراه استقبال کرده است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، عبدالمهدی در دیدار با ماس ضمن ابراز خرسندی از توسعه روابط میان عراق و آلمان و دستیابی دو کشور به توافقنامه های اقتصادی، فرهنگی و امنیتی و تفاهم در رابطه با منطقه، ادامه مبارزه با تروریسم و مقابله با پیامدهای آن در جریان سفر اخیر خود به شهر برلین، بر لزوم اجرای توافقنامه های دو جانبه تاکید کرد.

نخست وزیر عراق ضمن اعلام این که مردم کشورش نیز از همکاری با آلمان خرسند هستند و به این کشور و صنایع و محصولات آن اطمینان دارند، از موضع برلین در پشتیبانی از بغداد و تشویق شرکت های آلمانی به فعالیت و سرمایه گذاری در عراق و تامین نیازهای آن در زمینه های مختلف نیز قدردانی کرد.

عبدالمهدی در رابطه با تحولات کنونی منطقه و تنش میان ایران و آمریکا نیز اظهار داشت: ما با هر گونه تلاشی به نفع ثبات منطقه و جهان همراه هستیم، روی این مسئله کار می کنیم و با کشورهای اتحادیه اروپا نیز در ارتباط هستیم، همچنین هیئت و پیام را در این زمینه به تهران، واشنگتن و اروپا می فرستیم.

وزیر خارجه آلمان نیز به نوبه خود ضمن تاکید بر پشتیبانی کشورش از نقش متعادل عراق در منطقه که با توجه به تحولات منطقه ای و بحران کنونی میان ایران و آمریکا، اهمیت بیشتری پیدا کرده، همچنین نگرانی شدید و اهتمام زیاد برلین در رابطه با ثبات و وضعیت پایدار در منطقه را ابراز کرد.

ماس با اشاره به تصمیم خود برای سفر به تهران طی روزهای آینده برای گفت و گو در مورد بحران کنونی منطقه، خاطر نشان ساخت که در دیدار با مسئولان ایرانی بر پایبندی آلمان و اروپا به توافق هسته ای و اهمیت ادامه این توافق تاکید می کند و این که اروپا یک طرح را در رابطه با کاهش تحریم ها و معاملات مالی با ایران وضع کرده است.