انتشار:  چهارشنبه 22 خرداد 1398  ::  11:45

سرویس آذربايجان غربي

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور:

تصویب 42 هزار میلیارد ریال برای ساماندهی معیشتی کولبران

سرویس آذربایجان غربی- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور گفت: دولت ۴۲ هزار میلیارد ریال برای کمک به ساماندهی معیشتی مرزنشینان که تحت عنوان کوله بر فعالیت دارند، مصوب کرده است.

به گزارش خبرنگارکردپرس، بابک دین پرست روز سه شنبه در جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزی آذربایجان غربی که در سردشت برگزار شد، افزود: از این میزان پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال برای ۱۷ هزار و ۸۰۴ نفر از کوله بران دارای کارت فعال در آذربایجان غربی تخصیص یافته است.

وی با بیان اینکه در این استان ۲۴ هزار و ۲۸ نفر برای صدور کارت مرزنشینی شناسایی شده‌اند، اظهار کرد: از این تعداد تنها برای ۱۷ هزار و ۸۰۴ نفر کارت فعال صادر شده و متأسفانه به دلایلی تعداد زیادی از کارت‌های فعال نیز بدون استفاده بوده و در عمل غیر فعال است.

دین پرست هدف از سفرهای این هفته به برخی از استان‌های مرزنشین کشور، را مبارزه با قاچاق کالا و رفع مشکلات معیشتی مرزنشینان بیان کرد و گفت: از روز شنبه در این راستا کارشناسان وارد آذربایجان غربی شده اند و هم اکنون در شمال استان در حال بررسی وضعیت موجود هستند؛ فردا این هیأت عازم کردستان و جلسه نهایی در کرمانشاه برگزار می‌شود و سپس تا روز جمعه در ایلام استقرار خواهند یافت.

وی با بیان اینکه این جلسه در راستای فرمایشات نوروزی مقام معظم رهبری برگزار شده، گفت: مساله جدی و فوری در شرایط حاضر کشور اولویت اقتصادی است و مسؤولان بر این اعتقاد دارند که همه ما در یک جنگ تحمیلی اقتصادی هستیم و باید کمک کنیم تا مشکلات معیشتی مردم در این شرایط رفع شود.

دین پرست ادامه داد: بررسی و حل مشکلات اقتصادی چهار استان مرزی آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و ایلام غرب کشور و همچنین ارتقای سطح معیشتی مردم مرزنشین در اولویت برنامه های کاری ما قرار دارد.

این مسئول کشوری اضافه کرد: مهمترین هدف ما در این سفر بررسی روند اجرا و تحقق تصویب نامه دولت در خصوص آئین نامه سامان دهی مبادلات در بازارچه های غیر رسمی موقت مناطق مرزی است که تحت عنوان بحث کولبری در این مناطق نمود پیدا کرده است.

دین پرست گفت: این آئین نامه حاوی 15ماده است که باید دقیقا توسط مسئولین ذیربط در بازارچه های مرزی نظیر تمرچین اجرایی شود و در راستای اجرای آن هر کجا مشکلی وجود داشت باید در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام تا اگر احیاناً ماده ای از این آئین نامه اجرا نشده است، بررسی شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور در ادامه سخنان خود ضمن بررسی مجدد مفاد  15 آئین نامه ساماندهی بازارچه های مرزی کشور، افزود: در سطح کشور 9 استان دارای 39 بازارچه ی فعال مرزی مشترک با 7 کشور همسایه هستند.

وی تصریح کرد: از این آمار ، تعداد 7 بازارچه مشترک در استان آذربایجان غربی قرار دارند که سه مورد از آنها مربوط به آئین نامه ساماندهی مبادلات در بازارچه‌های غیررسمی شامل «تمرچین» پیرانشهر و «کیله» و «اشکان» سردشت است.

دین پرست با انتقاد از کم کاری در ایجاد نکردن زیرساخت‌های لازم در مرزهای سردشت و فعال نکردن بازارچه در مرز اشکان این شهرستان اضافه کرد: در این سفرها علت کمبودها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی در خصوص نحوه ادامه فعالیت کولبری در مرز تمرچین و پیرانشهر و کیله  سردشت هم گفت: مصوبه هیات وزیران را مجدداً در مرکز با مسئولان مربوطه مطرح و سعی خواهیم کرد تا با بهترین تصمیمات اتخاذ شود و مجدداً شاهد رونق اقتصادی در این منطقه باشیم.

به گزارش کردپرس، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور در ادامه سفر خود به استان با حضور در شهرستان پیرانشهر ضمن بازدید از بازارچه مشترک مرزی تمرچین با فعالین اقتصادی این شهرستان  دیدار و مشکلات مرزنشینان دارای کارت های الکترونیک مرزنشینی و پیله وری را بررسی کرد.

 او در ادامه بصورت هوایی از روند بازگشایی جاده های مرزی و پایگاه های مستقر در مرز و همچنین روند مبادلات مرزی و پایش هوایی معبرهای ورودی ترددی غیر ضروری بازدید کرد.

در ادامه سفر یکروزه این مسئول به استان آذربایجان غربی با حضور در شهرستان مرزی سردشت از بازارچه مشترک مرزی کیله  و همچنین از گذر مرزی غیر رسمی قاسم رش در این شهرستان بازدید و با نمایندگان پیله روان و نمایندگان حوزه صادرات و واردات  شهرستان سردشت نیزدیدار کرد.

گفتنی است؛ در این دیدار تصویب گشایش مجدد بازارچه اشکان و قاسم رش مطرح و مقرر شد موضوع با قید فوریت بررسی و عملیاتی شده و نتیجه اقدامات تا هفته آینده اعلام شود.