انتشار:  جمعه 24 خرداد 1398  ::  13:34

سرویس جهان

تلاش جدی ترکیه برای خلع سلاح نیروهای کُرد سوریه

سرویس جهان- ترکیه از آمریکا خواسته است هرچه زودتر نسبت به خلع سلاح نیروهای ترکیه و جمع آوری سلاح هایی که در اختیار آنها قرار داده اقدام کند.

 

به گزارش کردپرس، دولت آمریکا از سال 2014 که از کردها در برابر داعش در سوریه حمایت کرد سلاح و مهمات در اختیار آنها قرار داده است. البته در آن زمان دولت آمریکا تاکید کرده بود در پایان جنگ با داعش سلاح ها را از نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg جمع آوری خواهد کرد.

مقامات ارشد دولت سوریه به بلومبرگ گفته اند با این که چند ماه از پایان خلافت داعش در سوریه گذشته است اما آمریکا هنوز نسبت به پس گرفتن سلاح ها از کردهای سوریه اقدام نکرده است.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه هم روز چهارشنبه از آمریکا به سبب حمایت از کردهای سوریه به شدت انتقاد کرده بود.

مقامات ارشد ترکیه به خبرگزاری بلومبرگ گفته اند دولت ترکیه آمریکا را تحت فشار قرار داده تا هر چه زودتر سلاح هایی را که در اختیار نیروهای کرد سوریه قرار داده جمع آوری کند.

دولت ترکیه نیروهای کرد سوریه را وابسته به پ.ک.ک و « تروریست» خطاب می کند. این کشور بیم دارد کردهای سوریه منطقه وسیعی از شمال سوریه و هم مرز با ترکیه را که در اختیار دارند به کیان مستقلی برای کردها تبدیل کنند.

دولت ترکیه در سال های گذشته طی عملیاتی بخش هایی از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه از جمله عفرین را تصرف کرده است.

یکی از مقامات ارشد ترکیه که خواسته نامش فاش شود، به خبرگزاری بلومبرگ گفته است آمریکا باید هرچه زودتر سلاح های سنگینی را که در اختیار نیروهای کرد سوریه قرار داده از آنها پس بگیرد.

کد خبرنگار: 40101