انتشار:  شنبه 25 خرداد 1398  ::  16:40

سرویس عراق

برای ادامه واردات گاز و برق؛

آمریکا، معافیت عراق از تحریم‌های ایران را برای 90 روز دیگر تمدید کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - آمریکا برای سومین بار پیاپی معافیت عراق از تحریم های علیه ایران برای ادامه واردات برق و گاز را تمدید کرد تا این کشور در گرمای شدید تابستان دچار مشکلات بیشتری نشود.

به گزارش کردپرس، خبرنگار شبکه خبری الجزیره قطر در عراق بعد از ظهر امروز (شنبه) از برخی منابع در نهاد ریاست جمهوری این کشور نقل کرد که برای ادامه واردات انرژی از ایران، واشنگتن با تمدید معافیت بغداد از تحریم های علیه تهران که مهلت آن پنج شنبه هفته جاری به پایان می رسد، موافقت کرده است.

در همین راستا نیز، یک مسئول دولتی بلندپایه در عراق که در جریان مذاکرات میان کشورش و آمریکا قرار دارد، در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه (فرانس پرس) تاکید کرد که بغداد پس از مذاکرات طولانی با واشنگتن که تا آخرین روزهای پیش از پایان زمان معافیت از واردات انرژی از ایران ادامه یافته، تمدید معافیت برای 90 روز دیگر را تضمین کرد.

تمدید سه ماهه معافیت عراق از تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران برای سومین بار پیاپی در حالی اعلام می شود که منطقه در این اواخر شاهد تشدید تنش میان تهران و واشنگتن است و بغداد نیز با هر دو طرف دارای روابط مستحکمی است.

در همین حال، ادامه معافیت از تحریم های آمریکا علیه ایران، یک مسئله حیاتی برای عراق به شمار می آید جایی که دمای هوا در این کشور در سال جاری بسیار بیشتر از میانگین بلندمدت آن می باشد و همین مسئله نیز افزایش مصرف برق در فصل تابستان و بروز نگرانی از شروع دوباره تظاهرات در مناطق مختلف این کشور در اعتراض به کمبود خدمات عمومی را در پی دارد.

لازم به ذکر است که کمبود انرژی در عراق که بیشتر اوقات باعث می شود منازل مسکونی تا 20 ساعت در روز برق نداشته باشند، یکی از عوامل اصلی چندین هفته تظاهرات اعتراض آمیز گسترده در برخی مناطق واقع در جنوب و مرکز این کشور در تابستان سال گذشته بود.

بنا بر گزارش فرانس پرس، عراق برای رفع مشکل کمبود انرژی تا حد زیادی به ایران متکی است جایی که نزدیک به 28 میلیون متر مکعب گاز طبیعی برای نیروگاه های تولید برق و همچنین هزار و 300 مگاوات برق را به طور مستقیم از همسایه شرقی خود وارد می کند که همین مسئله نیز باعث نارضایتی آمریکا و تلاش آن برای خودکفایی عراق در زمینه تامین انرژی مورد نیاز خود شده است.

این در حالی است که پیشتر هیبت حلبوسی، عضو کمیسیون نفت و انرژی در مجلس نمایندگان عراق ضمن اعلام این که کشورش در صورت پایبندی به تحریم های آمریکا علیه ایران، نیمی از انرژی برق خود را از دست خواهد داد، در این باره گفته بود: انرژی برق عراق نزدیک به 14 هزار مگاوات برآورد می شود که نیمی از آن از تهران تامین می شود جایی که هم اکنون برای فعالیت نیروگاه های برق خود با ظرفیت تولید چهار هزار مگاوات، از ایران گاز می خریم و سه هزار مگاوات برق نیز از این کشور وارد می کنیم.

سخنگوی وزارت برق عراق نیز ضمن تاکید بر این که هیچ گونه جایگزینی برای واردات گاز از ایران ندارند و توقف آن، کشورش را از چهار هزار مگاوات برق محروم خواهد کرد، خاطر نشان ساخته بود که بغداد واردات گاز از تهران را در ماه جاری میلادی به میزان 25 درصد و از 28 میلیون متر مکعب به 35 میلیون متر مکعب افزایش خواهد داد.