انتشار:  یک‌شنبه 26 خرداد 1398  ::  12:10

سرویس ايلام

سفیدنمایی آماری صنایع دستی ایلام و گلیم برجسته‌ای که خریداری ندارد / یاسربابایی

سرویس ایلام - همه چیز از یک پیامک شروع شد که روز جهانی صنایع دستی را به من تبریک گفته و آرزو کرده بود که تحت هر شرایطی بتوانیم این میراث معنوی را حفظ کنیم غافل از این که من چندین سال است تولید گلیم نقش برجسته ایلامی را کنار گذاشته و چند سالی می‌شود خبری از 52 بافنده بیکار شده ام ندارم.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، این قلم بارها در مورد بحران در صنایع دستی ایلام مطالبی مفصل نوشته و منتشر کرده که البته کمتر گوش شنوایی برای آنها یافته‌ام. سال‌ها به جنگ «سفیدنمایی آماری» در این حوزه رفته و از اختصاص وام‌های بعضاً کلان به تعدادی کارگاه‌دار و دلال معلوم الحال و بدون اهلیت دادها سر داده‌ام اما سیستم فشل‌تر از آن بوده که به نقد دلسوزان توجه کند. بارها ناکارآمدی و نقص در اجرای خوشه صنعتی فرش و گلیم را به صورت مستدل و علمی باز کردم و بازخوردی ندیدم و در زمانی که به یقین رسیدم گلیم نقش برجسته ایلامی در هیچ جای ایران خریداری ندارد، چندین سال است که ابزارهای تولید و نخ و چله و نقشه‌هایی که طراحی کرده بودم را در یک انباری گذاشته‌ام تا خاک بخورند؛ این‌جوری ضررش کمتر بود!

در سال‌های اخیر صنایع دستی ایلام تغییراتی کرده است و سعی داشته با رونق به بعضی از رشته‌ها، انحصار را از گلیم نقش برجسته بردارد که تا حدود بسیار ضعیفی در حوزه چرم‌دوزی توفیقاتی محدود داشته است ولی در سایر موارد نه تنها پیشرفتی نداشته بلکه حتی توان حفظ وضع موجود را نداشته و در عقب گردی بسیار وحشتناک تنها به ارائه آمارهای سفید در جاهای لازم! بسنده می‌شود؛ اینکه فلان تعداد کارگاه فعال داریم، فلان تعداد صنعتگرمان مشغول به کار هستند، صادراتمان بالاست، بازارچه مان اینقدر خوب است که چند بار افتتاح شده، این که رونق تولید یعنی ما، اشتغال یعنی ما و البته با تکان دادن سر توسط مسئولین نیز مواجه می‌شوند و تمام. همه چیز روی کاغذ سفید است.

اصرار بر برند کردن گلیم نقش برجسته که حتی اسم آن نیز غیرکارشناسی است و هیچ خریداری در هیچ بازاری از ایران ندارد، طرف دیگر خنده دار این چرخه باطل مدیریت صنایع دستی در ایلام است که به تازگی ایلام را به شهر ملی گلیم نقش برجسته تبدیل کرده که معلوم نیست این عنوان پرطمطراق قرار است چه گلی به سر شاغلان واقعی صنایع دستی در این رشته بزند (و نه صرفاً کسانی که کارتی بدون مهارت دارند و از مزایای آن استفاده می کنند و مسئولین از آمار سفیدشان).

بعضی هنوز به دهه 60 فکر می کنند و پولهای بی حسابی که دولت در تولید گلیم نقش برجسته با نقشه های جعلی خرج می کرد و می اندیشند که گلیم نقش برجسته ایلام می تواند گوی سبقت از سایر رقبای قدرتمند خود در بازارهای داخلی و خارجی برباید. دیگر این بصیرت را ندارند که ببینند گلیمهای درجه چندم روستاهای خراسان و اردبیل و کرمان تمام فروشگاههای صنایع دستی و فرودگاه و هتلهای ایلام را گرفته! گلیم نقش برجسته اگر فروش داشت تجار بازار تهران و صادرکنندگان محصولات کارگاهها را پیش خرید می کردند؛ مثل گلیم شیرکی پیچ سیرجان که در بهترین گالری های فرش تهران کنار قالیهای دستباف خدامیلیونی آویزانند و ان قدر بازارش خوب بوده و هست که کارگاه داران به سراغ بافندگان کشور افغانستان رفته اند و در آنجا تولید ارزان می‌کنند و به اروپا می فرستند.

مضحک تر از همه اعلام صادرات میلیاردریالی توسط مسئولین صنایع دستی ایلام است. اگر صداقت دارید اسناد این صادرات را منتشر کنید و اگر نه در گمرک و نه در اداره پست چنین اسنادی ندارید، این اعلام صادرات صنایع دستی میلیاردی را تمام کنید و بیش از این به مدیران تصمیم ساز و مردم و خودتان آمار نادرست اعلام نکنید. اگر صادرات مثلاً سفال همدان را از مرز مهران به نام خود منتشر می کنید کارتان نادرست است و اگر کسی برای فامیلش در فلان کشور معرقی کادو کرده و پست می کند و شما به نام خود می کنید، این هم نادرست است.

لطفاً این سفید نمایی آماری را در حوزه مظلوم صنایع دستی تمام کنید و شاغلان واقعی را مشغول آمارهای نادرست نکنید. شما که هنوز مصاحبه می کنید که مشکل طرح و نقشه و تأمین مواد اولیه و بازاریابی و فروش داریم، به مردم شفاف بگویید که نتیجه آن همه سر کار گذاشتن صنعتگران و همراهی در خوشه فرش و گلیم چه شد و چه مشکلی حل شد؟

برای مسئولین ارشد استان مشخص کنید که تا چند بار دیگر قصد دارید بازارچه صنایع دستی را با پر کردن اجناس توسط فروشگاهها و کشاندن چند روزه بعضی از کارگاه داران به بازارچه ای که بیشتر یک انبار است افتتاح کنید؟

صنایع دستی پرچم این کشور و سفیر ما در سراسر جهان است. اصرار بر سرمایه گذاری بر روی گلیم نقش برجسته که دولت بیش از 30 سال است دارد برای آن هزینه می کند و هیچ فرجی حاصل نشده و کیفیت آن بالا نرفته و هیچ خریداری ندارد، یک اشتباه راهبردی است که باید یک جایی جلوی آن گرفته شود.