انتشار:  دوشنبه 27 خرداد 1398  ::  05:49

سرویس سوریه

روزنامه‌نگار سوری در گفت‌وگو با کُردپرس مطرح کرد؛

بیشتر از ۶۰ درصد جمعیت شمال سوریه کُرد هستند/۹۵ درصد شیوخ شرق فرات در خودمدیریتی جای گرفته‌اند

سرویس سوریه-روزنامه‌نگار سوری اظهار کرد:در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی در زمان حکومت حافظ اسد در نوار باریک هم مرز با ترکیه نزدیک‌ به صد روستای کُرد خالی شد و به عرب‌های قمر واگذار گردید که بیشتر از رقه و حلب به این مناطق کوچ داده شده بودند.در واقع حکومت‌های قبل عامدانه دست به چنین اقداماتی می‌زدند تا میان کُردها و عرب‌ها کینه ایجاد کنند و از پیوستگی خاک کُردها جلوگیری بعمل آورند.

«آرین شیخموس»روزنامه‌نگار سوری و آشنا به وضعیت امروز این کشور در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره آینده روابط کُردها و اعراب در خودمدیریتی شمال و شرق سوریه،گفت: خودمدیریتی شمال و شرق سوریه نه تنها نماینده کُردها است بلکه نماینده واقعی عربی‌ها،آشوری-کلدانی نیز هست و نماینده‌های گروه‌های مختلف قومی از مناطقی مانند رقه،دیرالزور،طبقا و نقاط دیگر که عمدتا عرب‌نشین هستند در حاکمیت حضور دارند.

وی ادامه داد:هر منطقه‌ دارای خودمدیریتی است که شهروندان‌ همان‌ مناطق وظیفه گردانندگی کار و بار آن نواحی را بر عهده دارند و در واقع این نواحی دارای مدیریت خودگردان هستند.

آرین شیخموس با اشاره به تجمعات اعتراضی اخیر علیه مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه،توضیح داد:این که برخی دست به تبلیغات منفی علیه مدیریت شمال و شرق سوریه می‌زنند در واقع بدنبال نوعی ایجاد نارضایتی به منظور مقاصد خاصی هستند که عموما از طرف ترکیه و دولت مرکزی هدایت می‌شوند.

وی تصریح کرد:برای نمونه تعداد ۲۰ الی ۳۰ نفری در دیرالزور مبادرت به تجمع اعتراضی زدند و حتی به اماکن و دستگاه‌های حکومتی حمله بردند؛آن‌ها از طیف شهروندان عادی نبودند بلکه بعدا مشخص شد که از وابستگان به دولت مرکزی بودند که هدف آن‌ها برهم‌زدن نظم‌ عمومی بود.

این روزنامه‌نگار سوری با اشاره به رابطه خودمدیریتی و شیوخ عشایر عرب شرق سوریه،خاطرنشان کرد:امروز ۹۵ درصد شیوخ شرق فرات موافق سیستم‌خودمدیریتی در شمال و شرق سوریه هستند و در این خودمدیریتی جای گرفته‌اند.در واقع ۵۰ درصد نیروهای سوریه دموکراتیک‌ را شهروندان عرب و آشوری و سریانی و ترکمان تشکیل می‌دهند و این نیرو یک‌ نیروی کاملا متشکل از قومیت‌های مختلف سوریه است.

آرین‌ شیخموس در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند در آینده میان کُردها و عرب‌ها بر سر اداره مناطق عربی توسط کُردها،جنگ‌ روی می‌دهد،گفت:این که برخی گمانه‌زنی می‌کنند که امروز و یا در آینده میان کُردها و عرب جنگ در می‌گیرد صحت ندارد چرا که امروز اعراب در خودمدیریتی شمال سوریه دارای پایگاه سیاسی و اجتماعی برابری هستند و خود در همه امور سیستم شمال و شرق سوریه تصمیم گیرنده هستند.

وی افزود:پیش از جنگ و پیش از آن‌ که مناطق شمال و شرق سوریه توسط نیروهای کُرد و عرب آزاد گردد،همواره میان کُردها و عرب‌ها اختلاف و جنگ روی می داد ولی از زمانی که خودمدیریتی به مشارکت اقوام در حاکمیت روی نشان داده،ما شاهد هیچ‌گونه درگیری در این نواحی نیستیم.

این روزنامه‌نگار با اشاره به چالش روبروی کُردها و مناطق منقطع کُردی در شمال سوریه،اظهار کرد:در واقع دسته‌ای از اعراب طی چند مدت زمانی از پانصد،سیصد و دویصت سال پیش

به کُردستان‌ سوریه کوچ داده شده‌اند و الان به عنوان ساکنان این مناطق شناخته می‌شوند.با روی کار آمدن‌حافظ اسد نیز سیاست تعریب در مناطق کُردی از سر گرفته شد و دشمنی میان کُردها و عرب‌ها را مشتعل‌تر کرد.

وی ادامه داد:دسته ای از عرب‌ها که به 《قمر》 معروفند در زمان فرمان تعریب به نواحی کُردی کوچ داده شدند که تعداد آن‌ها کم است و اگر دستور تازه‌ای برای سوریه نوشته شود،این‌ها قاعدتا به مناطق خود باز گردانده می‌شوند،اما آن دسته از اعرابی که دو سده است در این نواحی زندگی می‌کنند امروز دیگر جزء ساکنان این منطقه محسوب می‌شوند.

آرین‌شیخموس با اشاره به موضوع تعریب در شمال سوریه،خاطرنشان کرد:در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی در نوار باریک هم مرز با ترکیه در زمان حکومت حافظ اسد نزدیک‌ به صد روستای کُرد خالی شد و به عرب‌های قمر واگذار گردید که بیشتر از رقه و حلب به این مناطق کوچ داده شده بودند.در واقع حکومت‌های قبل عامدانه دست به چنین اقداماتی می‌زدند تا میان کُردها و عرب‌ها کینه ایجاد کنند و از پیوستگی خاک کُردها جلوگیری بعمل آورند.

این‌ روزنامه‌نگار میدانی ضمن اشاره به ترکیب احتمالی جمعیت در شمال سوریه،گفت:در نواحی کُردی شمال سوریه نزدیک به ۳۰ درصد از شهروندان را ساکنان عرب و آشوری و سریانی و ترکمان تشکیل می‌دهد و در مناطق غیرکُردی مانند رقه،طبقا و  نقاط دیگر کُردها جمعیت زیادی ندارند و شاید جمعیتی نزدیک به ۱۵ الی ۲۰ درصد را تشکیل دهند.

وی با اشاره به جمعیت رقه گفت:تا قبل از حمله داعش و گروه‌های رادیکال به رقه نزدیک به صد هزار نفر کُرد در این مناطق زندگی می‌کرند اما با شروع جنگ آواره شدند و این جمعیت کُرد به شمال سوریه کوچ کردند.