انتشار:  شنبه 15 تیر 1398  ::  11:31

سرویس جهان

تحلیل موسسه روزنامه نگاری تحقیقی بلینگ کت از وضعیت پ.ک.ک:

سرنوشت پ.ک.ک به آینده YPG بستگی دارد

سرویس جهان- belling cat در گزارش خود با اشاره به این که فعالیت پ.ک.ک به دلیل افزایش اقدامات دفاعی ترکیه علیه این گروه در داخل ترکیه کاهش یافته، نوشت: سرنوشت پ.ک.ک به آینده نیروهای کرد سوریه یا ypg بستگی دارد.

 

به گزارش کردپرس، موسسه روزنامه نگاری تحقیقی در انگلیس موسوم به بلینگ کت در گزارشی به تمهیدات امنیتی ترکیه علیه نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ.ک.ک بعد از پایان آتش بس میان این گروه مخالف در ترکیه و دولت این کشور پرداخته و با استفاده از تصاویر ماهواره ای میزان موانع فیزیکی ایجاد شده در راهها و جاده های مناطق کردنشین ترکیه را مورد بررسی قرار داده است.

بلینگ کت در گزارش مبسوط خود اشاره کرده است که دولت ترکیه از سال 2015 که آتش بس میان دولت ترکیه و پ.ک.ک نقض شد و آنکارا بعد از کودتای 2016 به اقدامات خود علیه کردها شدت بخشید، تعداد موانع فیزیکی ایجاد شده برای جلوگیری از اقدامت نظامی پ.ک.ک افزایش چشم گیری داشته و 73 مورد موانع فیزیکی بیشتر از جمله ایجاد پست های ایست و بازرسی، موانع جاده ای و قرارگاه های امنیتی در محورهای مواصلاتی صورت گرفته است.

این موسسه این تمهیدات را بخشی از استراتژی جدید امنیتی ترکیه علیه پ.ک.ک در ترکیه دانسته و اشاره کرده است که ترکیه عملیات موازی را هم در شمال عراق علیه پ.ک.ک با نام عملیات چنگال آغاز کرده است و آن را همراستا با ایجاد موانع فیزیکی جدید در ترکیه و به منظور کاستن از تحرکات پ.ک.ک توصیف کرده است.

با این حال، موسسه روزنامه نگاری تحقیقی بلینگ کت تاکید کرده است استراتژی جدید ترکیه علیه پ.ک.ک فاقد نوآوری و خلاقیت بوده و با اهداف کوتاه مدت و موقتی همراه بوده و البته هدف از آن عدم خروج نظامیان در این مناطق در آینده ای نزدیک و ادامه حضور گسترده نظامی در مناطق کردنشین جنوب شرق ترکیه است.

این موسسه با اشاره به روابط پ.ک.ک با نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg و همزمان با فشارهای کم سابقه ارتش ترکیه علیه پ.ک.ک در داخل ترکیه و خاک عراق، بر این باور است که پ.ک.ک در صورت قدرت گرفتن نیروهای کرد سوریه و از بین نرفتن وضعیت غیر رسمی ایجاد شده موسوم به اداره خودگردان کردی در شمال سوریه برای کردهای سوریه می تواند همچنان دوام بیاورد.

این موسسه روزنامه نگاری تنها شانس و برگ برنده برای ادامه حیات پ.ک.ک را حفظ وضعیت موجود در شمال سوریه می داند که تحت کنترل کردهای سوریه است. بر اساس این تحلیل، « آینده نیروهای کرد سوریه یاYPG  نقش مهمی در سرنوشت پ.ک.ک خواهد داشت. به همین دلیل، ترکیه سعی دارد با همه توانایی خود مانع قدرت گرفتن نیروهای کرد سوریه شود زیرا قدرتمند شدن نیروهای کرد سوریه غیرمستقیم به معنای تقویت پ.ک.ک و ادامه حیات آن خواهد بود.»

موسسه بلینگ کت تاکید می کند که ترکیه با تمام قوا تلاش می کند از ایجاد یک منطقه خودمختار کردی در مرزهای جنوبیش و در داخل خاک سوریه جلوگیری کند زیرا آنها را زمینه ساز قدرتمند شدن پ.ک.ک و ادامه دردسرهای این نیرو برای دولت ترکیه می داند.

کد خبرنگار: 40101