انتشار:  شنبه 15 تیر 1398  ::  15:15

سرویس جهان

پژوهشگر مسائل ترکیه:

مصالحه با کردها یا دمشق، راه برون رفت ترکیه از معضل سوریه است

سرویس جهان- دکتر بولنت آراس معتقد است ترکیه در حال حاضر در استراتژی خود در قبال سوریه به بن بست رسیده است اما می تواند از طریق توافق و مصالحه با کردها یا دولت مرکزی سوریه خود را از گرفتاری در سوریه رها کند.

 

به گزارش کردپرس، بولنت آراس پژوهشگر مسائل ترکیه در تحلیلی درباره رویکرد ترکیه در قبال سوریه و با اشاره به حضور میلیونها آواره سوریه در ترکیه، عملیات نظامی ترکیه در داخل سوریه و اختلافات این کشور با آمریکا و دولت سوریه بر سر مواضعش در مورد سوریه تاکید کرده است ترکیه انتخاب هایی برای رهایی از بن بست سوریه در اختیار دارد.

دکتر بولنت آراس در مقاله ای که در سایت میدل ایست ای منتشر شده، بر این باور است که ترکیه در صورتی که با کردهای سوریه و نیز کردهای داخل ترکیه مانند سال های قبل از 2015 صلح کند می تواند بحران سوریه را بهتر مدیریت کند

وی همچنین به انتخاب دیگری که می توان ترکیه را از بن بست در سوریه نجات دهد اشاره کرده و نوشته است که آنکارا در صورتی که مانند قبل از وقوع بهار عربی با دولت سوریه آتشی کرده و خصومت کنونی به دوستی تبدیل شود می تواند از پیامدهای بد رویکرد خود در سوریه بکاهد.

با این حال، از نظر دکتر آراس، بهترین بازدهی برای ترکیه از طریق صلح فراگیر با کردهای سوریه و نیز کردهای داخل ترکیه به دست خواهد آمد و این مسئله روی سیاست های این کشور هم در داخل ترکیه و هم در سوریه تاثیر مثبت خواهد داشت.

وی عمده ترین مانع بر سر صلح میان ترکیه و کردها در ترکیه و سوریه را همپیمانی حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان با حزب ناسیونالیست حرکت ملی ترکیه عنوان کرده است. این پژوهشگر حوزه مسائل ترکیه همچنین سیاست های ضدکردی خود اردوغان و نیز تلاش حزب کردی pyd در سوریه را برای ایجاد منطقه خودمختار از جمله موانع پیش روی صلح میان آنکارا و کردها دانسته است.

دکتر آراس به انتخاب دیگری برای بهبود شرایط ترکیه در سوریه اشاره کرده و درباره آن توضیح داده است که ترکیه ضمن موافقت با طرح آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه و دور کردن نیروهای کرد سوریه می تواند تا حدی از گرفتاری های خود در سوریه بکاهد. با این حال تاکید می کند که آمریکا زیاد نسبت به ترکیه متعهد نیست و ترکیه نیز با همراه شدن با نیروهای شورشی در سوریه و اقدامات نظامی که در داخل خاک آن کشور انجام داده است بر سر توافق با آمریکا بر سر ایجاد منطقه امن مانع ایجاد کرده است.

کد خبرنگار: 40101