انتشار:  یک‌شنبه 16 تیر 1398  ::  13:15

سرویس جهان

پژوهشگر انستیتو زولبرگ:

چه کسی از استقلال کردها حمایت می کند؟

سرویس جهان- پریا سینگ می گوید همه کشورهایی که امکان حمایت از استقلال کردها را دارند خود با مشکلات و معضلات عدیده ای دچار هستند.

 

به گزارش کردپرس، هر زمان که مسئله کردها در خاورمیانه مطرح می شود استقلال یکی از بعدهای این مسئله بوده است. اغلب گفته شده که قدرت های غربی  مانند آمریکا و فرانسه و انگلیس با هدف تجزیه کشورهای خاورمیانه از مسئله کردها حمایت می کنند اما همان طور که دیدیم عدم حمایت و حتی مخالفت کشورهای قدرتمند غربی مانند آمریکا، آلمان و انگلیس از برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان باعث شد کردهای عراق بیش از نیمی از مناطق تحت کنترل خود را در جریان عزم دولت بغداد برای مقابله با رویای استقلال کردها از دست بدهند.

 دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در جریان قصد دولت عراق برای بازپس گیری استان کرکوک از نیروهای کرد و درخواست کمک برخی جریان های کردی از آمریکا گفت که وی از هیچ کدام از طرفین طرفداری نمی کند. آمریکا در جریان حمله ترکیه به منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه و تصرف آن نیز واکنشی جدی نشان نداد.

پریا سینگ، پژوهشگر انستیتو زولبرگ در امور مهاجران در مقاله ای با عنوان « چه کسی از استقلال کردهای حمایت می کند؟» به پرسش خود پاسخ داده و گفته است تقریبا در دنیا کشوری وجود ندارد که بخواهد از پرونده استقلال کردها حمایت کند زیرا همان طور که وی به آن اشاره کرده، حتی اگر برخی کشورهای قدرتمند قصد حمایت از استقلال کردها را داشته باشند به دلیل مشکلات فراوان اقتصادی و سیاسی توانایی حمایت از این مسئله را ندارند.

این پژوهشگر هندی که مقاله خود را در نشریه هندی ساندی گاردیان منتشر کرده، به عنوان مثال به رویکرد کشورش در قبال مسئله کردها در عراق پرداخته و گفته است درست است که تا حدی دیدگاه کردها به دیدگاه دولت و مرم هند نزدیک است اما تا جایی که به دولت هند به رهبری مودی مربوط است در مسئله کردها مطلقا دخالت و یا حتی اظهار نظر نمی کند. دولت اقلیم کردستان در سال 2014 از هند برای کمک به آوارگان جنگ داعش درخواست کرد اما اگر درخواست کمک نظامی از سوی کردها هم صورت گرفته باشد، دولت کنونی هند به رهبری مودی آن را علنی نکرده است.

وی معتقد است که مسئله کردها مسئله ای پیچیده بوده و مسئله استقلال هم بسیار پیچیده تر است. این مسئله فقط با دخالت قدرتمند ابرقدرت ها و بویژه شورای امنیت قابل حل است. با این حال کشورهایی که قابلیت حمایت از این مسئله را دارند مشکلات زیادی دارند. برای نمونه، دولت ترامپ که به دنبال ماجراجویی در مورد ایران و ونزوئلاست، با موانع و مشکلات زیادی روبه رو شده است. دولت های انگلیس و فرانسه هم با معضلات عدیده داخلی رو به رو هستند. دولت های چین و روسیه هم که رغببتی برای ورود به مسائل جهانی دارند خود را از ورود به مسئله کردها دور نگاه داشته اند.

کد خبرنگار: 40101