انتشار:  یک‌شنبه 16 تیر 1398  ::  16:38

سرویس سوریه

«صالح نیکبخت»در کنفرانس بین‌المللی محاکمه داعش در کُردستان سوریه؛

کُردها استحقاق محاکمه داعش را دارند

سرویس سوریه-صالح نیکبخت اظهار کرد:هدف از تشکیل کنفرانس بین المللی در مورد داعش این است،اعضای داعش چگونه محاکمه می‌شوند و چه کسی آن‌ها را محاکمه می‌کند.

 

«محمد صالح نیکبخت» که در کنفرانس بین‌المللی درباره داعش در شهر عامودا از توابع قامیشلو کُردستان‌ سوریه به سر می‌برد در گفت‌وگویی با یکی از تلویزیون‌های این منطقه در خصوص کنفرانس محاکمه اعضای داعش گفت:داعش هم در خاورمیانه و هم در مناطق کُردنشین  تبدیل به مانع بزرگی شده است و همچنین نابودی و حل مسئله داعش نیز برای کُردها یک دردسر بزرگ است.

وی ادامه داد:هم اینک نزدیک به ۱۵ هزار نفر از جنگجویان و خانواده‌های داعش در اسارت نیروهای کُرد قرار دارند که نگهداری آن‌ها نیز دارای مشکلاتی است.این تعداد اگر آزاد شوند خطرات زیادی ایجاد می‌کنند و اگر آزاد نشوند و در دادگاهی محاکمه نگردند،ممکن است افراد بی تاوانی هم در میانشان وجود داشته باشد که این اقدام هم صحیح نیست.

این حقوقدان کُرد ایرانی درباره اهداف این کنفرانس توضیح داد:این کنفرانس بین المللی برای دو هدف اصلی تشکیل شده است و بیست موضوع مختلف دارد.هدف اول این کنفرانس آن است که اعضای داعش چگونه باید محاکمه شوند و هدف بعدی چه کسی باید آن‌ها را محاکمه کند.

صالح نیکبخت تصریح کرد:کُردها چون در رویارویی با داعش انسانی برخورد کرده‌اند لذا به نظر می‌رسد استحقاق این را دارند که اعضای داعش را در کُردستان‌سوریه محاکمه کنند و جامعه جهانی هم نظر مساعدی به آن‌ها دارد.

وی اذعان کرد:ما دو جور قانون بین‌المللی در خصوص محاکمه گروه‌های خشن داریم. یکی قانون حاکم بر مخاصمات بین المللی است که در خصوص جنگی است که میان دو دلت و یا چند دولت روی می‌دهد و دیگری نقض حقوق بشر در مخاصمات بین‌المللی است.

وی افزود:در قوانین بین‌الملی و بخصوص در قوانین چهارگانه ژنو، بندهایی برای محاکمه تروریسم بین المللی وجود دارد و سوابقی هم در این زمینه موجود است.ما نمونه رواندا و یوگسلاوی سابق را داریم که دادگاه‌های بین‌المللی تشکیل شد و مجرمانی که در جریان نسل‌کشی و ترور شرکت داشتند محاکمه گردیدند.

صالح نیکبخت در خصوص اینکه چه کسانی باید محاکمه شوند،گفت:در جریان محاکمه هم باید فرمانده و هم فرمانبران محاکمه شوند و همچنین در کنار آن‌ها دولت‌ها و مروجین ترور که به آن‌ها کمک کرده اند نیز باید تحویل دادگاه داده شوند.

شایان ذکر است، دکتر صالح نیکبخت حقوقدان ایرانی است که از تهران برای شرکت در این کنفرانس به قامیشلو مرکز منطقه شمال و شرق سوریه سفر کرده است.