انتشار:  یک‌شنبه 16 تیر 1398  ::  19:14

سرویس اقلیم کردستان

دکتر هوال ابوبکر استاندار سلیمانیه‌ در گفتگو با کردپرس تشریح کرد:

ضمانت های اجرایی احداث شهرک صنعتی مشترک ایران و اقلیم کردستان / موضع اربیل در قبال تحریم ایران از سوی آمریکا

سرویس عراق و اقلیم کردستان  – استاندار سلیمانیه‌ در گفتگو با کردپرس، سه ضمانت اجرایی را برای پروژه احداث شهرک صنعتی مشترک میان جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق برشمرد و سیاست و استراتژی اربیل در قبال تحریم های آمریکا علیه مردم ایران را نیز تشریح نمود.

کردپرس: در روز پایانی حضور هیئت استانداری سلیمانیه‌ اقلیم کردستان عراق در شهر سنندج (شنبه‌ 15 تیر ماه‌ 1398) یادداشت تفاهم نامه‌ همکاری های اقتصادی، فنی  و مهندسی، آموزشی و مرزی استان کردستان جمهوری اسلامی ایران و استان سلیمانیه‌ اقلیم کردستان عراق میان دکتر هوال ابوبکر استاندار سلیمانیه‌ و بهمن مراد نیا استاندار کردستان به‌ امضا رسید.

یکی از موارد مورد توافق در یادداشت تفاهم نامه‌ همکاری های اقتصادی، فنی  و مهندسی، آموزشی و مرزی استان کردستان جمهوری اسلامی ایران و استان سلیمانیه‌ اقلیم کردستان عراق، احداث شهرک صنعتی مشترک و تعیین کمیته‌ ای برای مکان یابی پروژه‌ مذکور و پیگیری اجرای آن بود. این در حالی است که‌ در سفر دکتر برهم صالح نخست وزیر وقت اقلیم کردستان به‌ ایران در سال 2010 توافقنامه‌ ای میان طرفین برای احداث شهرک صنعتی مشترک امضا شد و همین مورد در سفر دیگر هیئت های اقلیم کردستان به‌ ایران و بالعکس و در چندین توافقنامه‌ دیگر تکرار شد.

علیرغم گذشت نزدیک به‌ 10 سال، هنوز هیچ اقدامی برای اجرایی کردن این توافق استراتژیک برداشته‌ نشده‌ است و این که‌ چه راهکاری اندیشیده‌ شده‌ است که‌ توافق جدید برای احداث شهرک صنعتی مشترک اجرایی کرد و چه‌ تضمینی برای تکرار به‌ فراموشی نسپردن توافق نامه‌ وجود دارد، سوالی بود که‌ خبرنگار کردپرس از دکتر هَوال ابوبکر استاندار سلیمانیه‌ پرسید و وی در پاسخ گفت: قبل از هر چیز باید اشاره‌ کنم که‌ این منطقه‌ طی ده‌ سال اخیر تحولات بسیار و گسترده‌ ای را به‌ خود دیده‌ است. منطقه‌ ای که‌ در آن قرار داریم و قصد انجام پروژه‌ مشترک به‌ ویژه‌ ایجاد شهرک صنعتی مشترک را داریم، نیازمند زیرساخت های لازم برای اجرایی کردن چنین پروژه‌ هایی است. راه‌ سازی، تامین برق و آب و حل مسائل و مشکلات مربوط به‌ تامین زمین برای اجرایی کردن پروژه‌ و همه این ها زمان بر است و نمی توان انتظار داشت در بازه‌ زمانی کوتاهی به‌ پایان برسد.

استاندار سلیمانیه،‌ افزود: آن چه‌ که‌ هم اکنون مایه‌ خرسندی است ایجاد وضعیت جدید و امیدوار کننده‌ پس از سفر دکتر حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران به‌ عراق و دیدار و مذاکرات انجام شده‌ با دکتر برهم صالح همتای عراقی، می باشد. در توافقنامه‌ امضا شده‌ میان دو رئیس جمهور بر این مورد یعنی احداث شهرک های صنعتی مشترک تأکید شده‌ است. بدین معنی که‌ هم اکنون شاهد پشتیبانی دولتی از سوی ایران و عراق برای اجرایی کردن این پروژه‌ و پروژه‌ های مشابه‌ هستیم. پیش تر توافق ها میان دو استان بود و همچون امروز شاهد توافق دو رئیس جمهور و دو دولت بر سر آن نبودیم و همین موضوع هم قدرت مانور و توانایی اجرای پروژه‌ را محدود می کرد. توافق دولت های مذکور ضمانت اجرایی بزرگ و تاثیرگذاری برای این پروژه‌ است.

هَوال ابوبکر در ادامه،‌ گفت: اتاق های بازرگانی و صنایع و معادن هر دو طرف ایرانی و عراقی و در این میان، اقلیم کردستان، آمادگی کاملی برای اجرایی کردن این پروژه‌ ها را دارند.

وی افزود: ضمانت سوم برای اجرای پروژه‌ ایجاد شهرک های صنعتی میان جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان، صاحبان سرمایه‌ و صنایع و کارآفرینان ایرانی و عراقی هستند که‌ به‌ این نتیجه‌ رسیده‌ اند، احداث شهرک های صنعتی مشترک، منافع بسیار و سود کلانی را عاید آن ها خواهد کرد و  آمادگی کاملی برای اجرایی شدن این پروژه‌ و پروژه‌ های مشابه‌ را دارند.

استاندار سلیمانیه‌ در ادامه‌ اظهار کرد: با وجود سه‌ ضمانت توافق و حمایت دولت های ایران و عراق و نهادها و زیر مجموعه‌ های آنان از جمله‌ وزارتخانه‌ ها و استانداری ها، آمادگی اتاق های بازرگانی و صنایع و هم چنین پشتیبانی و آمادگی صاحبان مشاغل و سرمایه‌  و در کنار آن ها انجام اقدامات کارشناسی برای نیازسنجی و بازاریابی در هر دو سو و حوزه‌ های تولیدی که‌ باید در احداث شهرک های صنعتی بر آن ها سرمایه‌گذاری کرد، از اجرایی شدن توافق شهرک های صنعتی اطمینان خاطر داریم.

دکتر هَوال ابوبکر، خاطرنشان ساخت: برخلاف سال های قبل، هم اکنون بر اساس نیازسنجی ها و مطالعات بازاریابی، ما گزارش ها و داده‌ های ارزشمندی در اختیار داریم. در خصوص بازارهای هدف برای  تولیدات شهرک های صنعتی مشترک؛ در این میان کشور عراق به‌ ویژه‌ مرکز و جنوب آن، بازار بسیار بزرگ و پر سودی است و سوریه‌ نیز یکی از بازارهای بزرگ و مناطق هدف با سودآوری بالا  است. همان گونه‌ که‌ استحضار دارید این کشور در مرحله‌ بازسازی است و اگر ما به‌ مرحله‌ اجرایی پروژه‌ احداث شهرک های صنعتی برسیم تسهیلات لازم را خواهیم داد، اقدامات لازم برای کاهش هزینه‌ تولید، کاهش خطرات نقل و انتقال و زمینه‌ صادرات کالاها به‌ بازارهای هدف را نیز فراهم خواهیم کرد.

بهمن مراد نیا استاندار کردستان نیز در خصوص این موضوع به کردپرس، گفت: در سفر اخیر رئیس جمهور به‌ عراق یکی از موارد مورد توافق ایجاد شهرک های صنعتی مشترک بود که‌ قرار شد یکی در خوزستان باشد و دیگری هم در استان کردستان و اقلیم کردستان باشد .

پس از بازگشت تحریم های آمریکا علیه‌ ایران با خارج شدن واشنگتن از برجام، فشارهای دولت ترامپ بر دولت عراق و اقلیم کردستان با هدف مجبور کردن آن ها به‌ پایبندی به‌ این تحریم ها بیشتر شد. سفر هیئت های سیاسی و به‌ ویژه‌ اقتصادی آمریکایی طی یک سال اخیر به‌ عراق و به‌ ویژه‌ اقلیم کردستان و استان های سلیمانیه‌ و اربیل نیز افزایش یافته‌ است. رفع نگرانی دولت و بخش خصوصی عراق و اقلیم کردستان از زیان هایی که‌ پایبندی به‌ تحریم ها علیه‌ ایران متوجه‌ آن ها خواهد کرد، یکی از اهداف این سفرها بوده‌ است.

دکتر هَوال ابوبکر استاندار سلیمانیه‌ در پاسخ به‌ این سؤال که‌ آیا هیئت های آمریکایی در دیدار با آن ها در خصوص تحریم ها علیه‌ ایران و پایبندی کردستان و عراق به‌ این تحریم ها بحث کرده‌ اند و این که‌ موضع دولت اقلیم کردستان و در این میان استانداری سلیمانیه‌ در خصوص چیست، گفت: هیچ تصمیم و فرمانی از سوی دولت مرکزی عراق به‌ اقلیم کردستان و استان های مرزی اقلیم کردستان با ایران برای بستن مرزها و توقف مراودات تجاری و بازرگانی با جمهوری اسلامی ایران ابلاغ نشده‌ است. ما پایبند و متعهد به‌ تصمیمات و فرامین دولت مرکزی عراق در این موضوع هستیم.

وی خاطرنشان ساخت: برنامه‌ کاری و استراتژی ما  در اقلیم کردستان بر وجود منابع، بازارها و سرمایه‌ گذاری های مختلف و متنوع استوار است و همان گونه‌ که‌ از صاحبان سرمایه‌ و بازرگان های اقلیم کردستان استقبال می کنیم، از هیئت های اقتصادی و صاحبان سرمایه‌ و مشاغل آمریکا، انگلیس، ترکیه‌ و دیگر کشورها استقبال می کنیم و این سیاست و رویکرد را به‌ همگان اعلام و تأکید کرده‌ ایم که‌ ما بخشی از کشمکش هایی منطقه‌ نخواهیم بود. اقلیم کردستان عاملی برای ثبات و امنیت در منطقه‌ است و سیاست خود را بر این امر بنا نهاده‌ است. ما به‌ همه‌ طرف ها اعلام کرده‌ ایم که‌ جنگ کنونی در منطقه‌، سیاسی نیست، بلکه‌ یک جنگ اقتصادی است. منطقه‌ خاورمیانه‌ نیز با دارا بودن منابع زیر زمینی و کریدورهای زمینی و آبی به‌ ویژه‌ در حوزه‌ انرژی، قلب تپنده‌ و مرکز اقتصادی همه‌ جهان است و به‌ همین دلیل وقوع هر نوع جنگ و درگیری مسلحانه،‌ به‌ اقتصاد جهانی ضربه‌ خواهد زد. این موضوع ضرورت وجود ثبات و آرامش سیاسی در این منطقه‌ را صد چندان کرده‌ است و ما هم سیاست و استراتژی خود را بر این اساس بنا نهاده‌ ایم و این نیز با وجود منابع مختلف، سرمایه‌ گذاری های کلان و پویایی اقتصادی ممکن است .