انتشار:  سه‌شنبه 18 تیر 1398  ::  11:45

سرویس ايلام

در روز اول اتفاق افتاد؛

استقبال پرشور مردم ایلام از نخستین کنگره سراسری شعر کُردی «هانا»

سرویس ایلام - نخستین کنگره سراسری شعر کردی «هانا» در حالی اولین روز خود را پشت سر گذاشت که مهم‌ترین حادثه آن حضور بسیار چشمگیر مردم ایلام در این کنگره ادبی بود؛ چیزی که حتی برگزارکنندگان انتظار آن را نداشتند.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، اگر چه صندلی‌های بسیاری به ظرفیت سالن سینما فرهنگ شهر ایلام اضافه شد و یک سالن مجاور با تلویزیون و صندلی تجهیز شد اما باز هم بسیاری از جمعیت علاقمندان به شعر کُردی سر پا این برنامه را دنبال می‌کردند.

به زعم کارشناسان تلاش‌هایی که در دو دهه اخیر برای اعتلای زبان و ادبیات کردی جنوبی در ایلام انجام شده است امروز در واکنش مردم به یک کنگره ادبی نمود و تجلی پیدا کرد؛ هر چند عده‌ای نیز تحلیلشان این بود که استقبال مردم ایلام از کنگره هانا واکنشی به کنگره مشاهیر کُرد و عدم معرفی یکی از چهره‌های ادبی، فرهنگی، ورزشی و یا علمی این استان در بین 30 چهره معرفی شده در این کنگره بوده است.

در نخستین روز پس از قرائت قرآن و پخش سرود ملی، برنامه با نوای دوزَله استاد علیدوست فلاحتی، کهنسال‌ترین نوازنده موسیقی نواحی ایران آغاز شد و دکتر حبیب‌اله بخشوده برنامه را با شعری زیبا آغاز کرد. سپس آقای محمدعلی قاسمی، رییس حوزه هنری استان و برگزارکننده کنگره ضمن خیرمقدم به شعرایی که از استان کرمانشاه و از شهرستان بیجار کردستان و از لرستان و شهرستان‌های ایلام به کنگره آمده بودند، در سخنانی به واکاوی جریان شعری کردی جنوبی در استان ایلام پرداخت و البته پنهان نکرد که از حضور و اقبال مردم به یک برنامه ادبی شگفت‌زده شده است.

پس از ایشان کنگره با شعرخوانی استاد حشمت منصوری جمشیدی و دکتر ایرج خالصی ادامه یافت. سپس استاندار ایلام خودش را با اعضای شورای آموزش و پرورش استان به کنگره رساند و طی سخنانی به ارزش‌های ادبی زاگرس‌نشینان ادای احترام کرد. نکته جالب در مورد آقای سلیمانی دشتکی که اصالتاً بختیاری است، این بود که وقتی استاد ظاهر سارایی شروع به خواندن اشعارش کرد، معاون عمرانی ایشان، دکتر کرمی هم‌زمان اشعار را برایشان ترجمه می‌کرد.

کنگره با شعرخوانی اساتیدی چون خسرو خسروی‌پور، نورالدین نورالهی، سعید عبادتیان، پرویز بنفشی، مصطفی بیگی، نورمراد رضایی، علیمحمد محمدی، نورمحمد ناصری، سمیه مهری، محمدرحیم رضوانی و... ادامه یافت.

رونمایی از سی‌دی اشعار کُردی جنوبی هانا با صدای شعرا و موسیقی فرید الوندی، اجرای شاهنامه‌خوانی فارسی و کُردی و اجرای موسیقی زنده توسط گروه رازان با استفاده از اشعار ولی‌محمد امیدی و ایرج خالصی از دیگر قسمت‌های اولین روز کنگره سراسری شعر کردی جنوبی هانا در ایلام بود.

به گزارش کردپرس، این برنامه در روز سه شنبه نیز با بخش‌های متنوع دیگری در ساعت 17 در سینما فرهنگ ایلام ادامه خواهد یافت. انتظار می‌رود که استقبال مردم ایلام در روز دوم این کنگره بیشتر از روز اول باشد.